0
Afty w jamie ustnej – czym są? przyczyny, rodzaje, sposoby na afty

Afty – czym są? przyczyny, rodzaje, sposoby na afty

Afty to nieprzyjemne i dość powszechnie występujące zmiany w obrębie śluzówki jamy ustnej. Pomimo, iż są dość często występującą dolegliwością, ich dokładna przyczyna nie jest do końca znana. Bez wątpienia jest to bolesny problem, z  którym ciężko sobie poradzić. Czym są afty? Jakie są przyczyny? Czy są skuteczne leki na afty w jamie ustnej?

Afty – czym są? i jak się objawiają?

Afty są to bolesne nadżerki i owrzodzenia. Są niepozorne, ale mogą być bardzo uciążliwe. Najczęściej przyjmują postać postać otwartego owrzodzenia, które pojawia się na błonie śluzowej jamy ustnej. Jeden atak choroby może powodować pojawienie się od 1 do 4 aft. Pojawiają się zazwyczaj w okolicy warg i języka. Mają tendencję do nawracania. Zmiana jest zazwyczaj pokryta białym nalotem. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zmiany powodują ból i dyskomfort przy mówieniu i jedzeniu.

Ważne jest, aby odróżniać afty od opryszczki. Opryszczka powstaje w wyniku wirusów i w przeciwieństwie do aft jest jest zaraźliwa. Oba schorzenia mają inne przyczyny.

Afty  – rodzaje i przyczyny

Afty występują w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej, przygryzania, chronicznych sytuacji stresowych oraz poparzeń spowodowanych jedzeniem zbyt gorących pokarmów. Częstą przyczyną jest ogólne osłabienie układu odpornościowego. Występuje kilka rodzajów aft, które różnią się przyczynami powstania. Wyróżnia się następujące rodzaje aft:

  • Małe – Mikulicza – mają charakter nawrotowy i przewlekły. Częściej występują u dorosłych niż u dzieci. Najczęstszą przyczyną aft małych jest nieodpowiednia lub niewystarczająca higiena jamy ustnej. Do przyczyn aft małych zaliczają się również choroby zębów i przyzębia, alergie pokarmowe i mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej. Zazwyczaj ustępują po 14 dniach.
  • Duże – Suttona – pojawiają się w wyniku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, spożywanie określonych produktów dietetycznych, jak np. sery, żywność z konserwantami. Czynnikiem ryzyka są również zaburzenia hormonalne oraz choroby autoimmunologiczne. Przyczyną aft dużych jest niedobór żelaza i witaminy B12. Ustępują po 3-4 tygodniach.

Nawracająca aftoza jest najczęściej objawem innych, poważniejszych schorzeń. Nawracająca aftoza często towarzyszy jako objaw:

  • Zapalenia zatok,
  • Zapalenia migdałków,
  • Celiakia,
  • Choroby Leśniewskiego-Crona,
  • Zakażenia wirusem opryszczki,
  • Syndromu Becheta,
  • Refluksu żołądkowo-przełykowego.

Sposoby na afty i leczenie

Zmiany można łatwo rozpoznać. Nie jest wymagana konsultacja specjalistyczna. Zaleca się wizytę u specjalisty w przypadku nawracających aft. W celu wykluczenia innych schorzeń należy wykonać podstawowe badanie krwi. Najczęściej polecanym domowym sposobem leczenia są płukanki.

Leczenie koncentruje się na izolowaniu owrzodzeń i dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej. W ich leczeniu wskazane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych. Skutecznym domowym sposobem na afty jest herbata rumiankowa, która ma działanie antyseptyczne. Podobne działanie ma szałwia, która jest również polecana w leczeniu aft.

Dobrym sposobem jest stosowanie płukanki z wody i miodu oraz wykorzystanie przeciwbólowych właściwości pieprzu kajeńskiego. Działanie łagodzące ma również płukanka aloesowa. Aloes zmniejsza podrażnienia i łagodzi dolegliwości związane z bolesnymi zmianami na błonie śluzowej.

Należy unikać czekolady, napojów alkoholowych oraz owoców cytrusowych. W niektórych przypadkach specjalista może zalecić stosowanie preparatów stereoidowych. Popularną metodą leczenia jest również ziołolecznictwo.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>