0
astma przyczyny objawy leczenie

Astma – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Nazwa choroby „astma” wywodzi się z języka łacińskiego – asthma, w Polsce zaś dolegliwość ta nazywana jest dychawicą i jest jedną z najczęściej spotykanych chorób układu oddechowego. Na całym świecie jest już ponad 300 milionów osób, które na nią cierpi, a liczba ta wciąż wzrasta. W Polsce, w 2014 roku, na astmę chorowały 4 miliony osób. Szacuję się, że cierpi na nią od 5 do 10 % dzieci. Tylko czym właściwie jest astma? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Astma – co to jest?

Astma to przewlekły stan o zmiennym przebiegu, który dotyczy zapalenia dróg oddechowych i może objawiać się w różny sposób. Chory ma obrzmiałe, obkurczone oskrzela, w których zalega zbyt wysoka ilość wydzieliny.

Możemy wyróżnić dwa najbardziej rozpowszechnione rodzaje tej choroby:

  1. Astma oskrzelowa – zwykle nazywana astmą
  2. Astma sercowa – dotycząca ciężkiej niewydolności układu krążenia, w tym właśnie serca

Niestety przypadłość ta jest nieuleczalna, dlatego należy zwracać na nią szczególną uwagę w okresie dorastania, ponieważ najczęściej wtedy astma się ujawnia. Nie wolno jej zlekceważyć, gdyż może ona zakończyć się hospitalizacją chorego. Musimy więc pamiętać o tym, że choroba ta jest również przyczyną innej przewlekłej obturacyjnej dolegliwości płuc (POChP) i może doprowadzić do zgonu.

Astma – jakie są jej objawy?

Najcharakterystyczniejsze symptomy tej choroby to: uczucie duszności i ścisku w okolicy klatki piersiowej, intensywny kaszel oraz wrażenie świszczącego oddechu. Jednakże zdarza się, że nie wszystkie objawy występują u chorego. W niektórych przypadkach występuje jedynie kaszel.

Objawy astmy mogą ujawnić się szczególnie w sytuacjach, gdy mamy styczność z alergenem (między innymi jest to kurz lub sierść zwierząt itp.), ale także po intensywnym treningu fizycznym. Ponadto ataki astmy pojawiają się najczęściej w nocy i rano.

Należy również pamiętać, że astmatycy, którzy skrupulatnie się leczą, nie mają z tą chorobą problemów na co dzień.

Astma – jakie są przyczyny?

Choroba ta powodowana jest przez dwa główne czynniki: genetyczne oraz środowiskowe. Pierwszy z nich jest zdominowany przez geny, które dziedziczymy. Natomiast drugi czynnik, środowiskowy, to głównie zanieczyszczenia powietrza, czyli dym papierosowy lub spalinowy, kurz i żyjące w nim roztocza, ale także różne alergeny, ponieważ uczulać mogą nas również pyłki różnych roślin, ale także leki, kosmetyki, a nawet produkty spożywcze. Alergeny mogą nasilać napady kaszlu, lecz tylko w wybranych porach roku, jak na przykład wczesną wiosną, gdy wszystko kwitnie. Wtedy też objawy tej choroby mogą się nasilać.

Niestety, skala tego zjawiska stale rośnie, ponieważ coraz częściej jesteśmy narażeni na oddziaływania zewnętrzne, które „atakują” nasze drogi oddechowe. Większość specjalistów uważa, że choroba ta powstaje z połączenia obu tych czynników. Inni natomiast sądzą, że odpowiedzialna za astmę jest tak zwana hipoteza higieniczna, według której liczba chorujących jest zwiększona z powodu polepszenia w XX wieku higieny. Dlatego też zmniejszyło się ryzyko zachorowań bakteryjnych i wirusowych w okresie dzieciństwa.

Astma u dzieci  

U dzieci najczęściej występuję przewlekła odmiana tej choroby. Wyróżnikiem astmy w wieku dziecięcym jest tak zwany „marsz alergiczny”, polega on na występowaniu naprzemiennie różnych symptomów, które pojawiają się po kolei.

Wraz z wiekiem astma może samoistnie wygasnąć, często ma to miejsce w okresie dojrzewania płciowego, jednakże choroba ta może się odrodzić już w wieku dorosłym. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie wszystkich zasad leczenia objawów tej dolegliwości. Zaostrzenie astmy u dzieci może spowodować nieobecności w szkole, a co się z tym wiąże problemy z nauką, a nawet z koncentracją.

Warto zadbać o to, aby dzieci chorujące na tę dolegliwość, mogły być aktywne fizycznie. Oczywiście, forma sportu powinna być dobrana do stanu zdrowia danego pacjenta. Należy pamiętać, że wszystko powinno odbywać się z rozsądkiem, opiekuńczość nie jest tu wskazana, jednakże wszystkie objawy choroby powinny być brane pod uwagę, po to, aby pozytywnie wpłynąć na samopoczucie małego pacjenta.

Astma – jak ją leczyć?

Ze względu na różne rodzaje astmy, możemy wyróżnić różne metody jej leczenia. Są to między innymi:

  • Uprawianie sportu – aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego.
  • Leczenie farmakologiczne – astmatycy muszą mieć świadomość istnienia wielu leków, których zadaniem jest kontrola choroby lub pomoc w sytuacji awaryjnej.

Pierwsza grupa lekarstw musi być stosowana systematycznie, nieważne, czy mamy objawy, czy też nie. Efekty działania powinny być widoczne po kilku tygodniach. Natomiast druga grupa leków przyjmowana powinna być wtedy, gdy czujemy natężenie swoich objawów. Nie niwelują one choroby, a zmniejszają jej negatywne skutki. Często takimi lekami są różne inhalatory. Jednakże musimy pamiętać o tym, że brak objawów nie oznacza zaprzestania korzystania z tych urządzeń. Wcześniej najlepiej wszystko wyjaśnić z lekarzem prowadzącym.

W życiu codziennym nie mamy wpływu na wiele rzeczy, ponieważ wielkie fabryki nadal będą emitować ogromne ilości gazów, lecz możemy sami próbować ograniczać oddziaływanie niektórych czynników zewnętrznych, chociażby dymu tytoniowego lub spalin samochodowych. Uzależnienie od papierosów można zwalczać różnymi sposobami, na przykład kupując specjalne pastylki lub plastry. Natomiast nasze paliwo może być kontrolowane przez urządzenie (np. Fusion FuelSaver), dzięki któremu możemy redukować spalane paliwo, a jednocześnie chronić nasze środowisko naturalne. Wszystko zależy od nas samych.

Podsumowanie

Pamiętajmy, astma to przewlekła choroba układu oddechowego, która może się przeistoczyć w groźniejszą odmianę, czyli w dolegliwość oskrzelową. Jeśli już zachorujemy, miejmy świadomość jej konsekwencji, ponieważ możemy mieć poważne problemy z codziennymi czynnościami. Chorzy na astmę oskrzelową nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować w pracy, w domu ani na spotkaniach towarzyskich.

Warto zadbać o zdrowie nasze i naszych bliskich już dziś. Wystarczy ograniczać  racjonalnie produkcję zanieczyszczeń powietrza poprzez korzystanie z komunikacji miejskiej lub zainstalowanie urządzeń, które zredukują spalanie i ograniczą ilość szkoldiwych substancji wydalanych do atmosfery (np. Fusion FuelSaver).

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>