0
Ataki paniki – czym są? Jak się objawiają?Jak leczyć zaburzenia lękowe?

Ataki paniki – czym są? Jak się objawiają? Jak leczyć zaburzenia lękowe?

Ataki paniki dotykają ok. 9% społeczeństwa. Ok. 1-2% wymaga profesjonalnej pomocy. Napady paniki pojawiają się znienacka. Uczucie paniki to jeden z komponentów napadu paniki. Zazwyczaj trwają od 10 do 20 minut. Czym są? Jak się objawiają? Jak im zapobiegać i leczyć?

Ataki paniki – czym są?

Panika to pojęcie psychologiczne określające uczucie nagłego lęku o wysokim nasileniu. Ataki paniki pojawiają się niesprowokowane sytuacją. Zazwyczaj są powtarzalne, staje się normą i utrudnia normalne funkcjonowanie. Podczas ataku jest odczuwane wysokie natężenie lęku. Cechą charakterystyczną jest szybko rozprzestrzeniający się strach, który może powodować gwałtowną ucieczkę.

Często patologicznemu, napadowmu lękowi towarzyszy zaćmienie świadomości. Jest to zestaw symptomów nadwrażliwości lękowej i wegetatywnej. Pierwsza ataki mają miejsce zazwyczaj w okresie młodości – między 10 a 28 rokiem życia. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Dotychczas nie zindetyfikowano jednej przyczyny ataków. Według specjalistów panikę powodują:

 • depresję,
 • skłonności genetyczne,
 • przeżycia traumatyczne, np. po porodzie.

Ataki paniki – jak się objawiają?

Zaburzenia lękowe najczęściej współwystępują z objawami wegetatywnymi. Objawy pojawiają się nagle i narastają w szybkim tempie. Zazwyczaj ustępują po czasie nie dłuższym niż 30 minut. Najczęściej występującymi objawami są:

 • gwałtowne bicia serca,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • zawroty głowy,
 • poczucie nagłego omdlenia,
 • pocenie się,
 • dreszcze,
 • nudności,
 • obawa przed śmiercią,
 • bladość,
 • drętwienie kończyn,

Objawy występują również na poziomie psychicznym i najczęściej są to:

 • Poczucie nierealności otaczającego świata, tzw. derealizacja,
 • Zmiany we własnej osobie, tzw. deperosnalizacja.

Atak zazwyczaj zaczyna się nagle i stopniowo narasta. Objawy mogą utrzymywać się do 1 godziny. Po napadzie irracjonalny lęk przekształca się w trwały lęk, jak np. agorafobia. Może przybrać formę lęku antycypacyjnego, inaczej lęku przed lękiem, gdy chory obawia się kolejnego ataku. Osoba odczuwająca silny, napadowy lęk jest zazwyczaj nierozumiana przez otoczenie, które nie dostrzega powodów lęku, które uzasadniałoby taką reakcję.

Pomiędzy poszczególnymi atakami zaburzeń lękowych osoba nie jest zdrowa. W wielu przypadkach dochodzi do lęku przed lękiem oraz lęk przed opuszczaniem bezpiecznego miejsca. Do rzutów lękowych dochodzi najczęściej podczas przebywania  w miejscach publicznych, w tłumie, samotnym przebywaniu wśród nieznanych osób.

Napady lękowe mogą znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Choremu brakuje swobody i spontaniczności. Lęk psychiczny zazwyczaj pojawia się w towarzystwie innych zaburzeń natury psychicznej lub lękowej. Osoby cierpiące na napadowy lęk bardzo często mają problemy w relacjach z innymi.

Ataki paniki – czy można im zapobiegać? Jak leczyć?

Nawracający lęk napadowy wymaga indywidualnego leczenia i podejścia. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne i objawowe, które polega na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI. Inną metodą leczenia jest uczęszczanie na psychoterapię, która polega na udzielaniu choremu wsparcia i redukowanie napięcia.

Ważnym elementem leczenia napadowych zaburzeń lękowych i nerwic jest terapia behawioralna, która opiera się na przyzwyczajaniu pacjenta do konfrontacji z sytuacją, która wywołuje tak silne reakcje. Na terpii behawioralnej choy uczy się również technik oddechowych, które pomagają w redukcji napięcia. Chory uczy się, że ta sytuacja nie stanowi rzeczywistego zagrożenia.

Istnieje również możliwość skorzystania z szerokiej oferty terapii alternatywnych, takich jak aromaterapia, ćwiczenia relaksacyjne, a nawet hipnoza.

Zaburzenie lękowe jest z pewnością zaburzeniem utrudniającym normalne funkcjonowanie. Na początku warto szukać pomocy u lekarza pierwszego kontaktu. Specjaliści zalecają połączenie leczenia psychoterapeutycznego i farmakologicznego. Niektóre leki przeciwdepresyjne cechuje wysoka  skuteczność w zapobieganiu napadom paniki.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>