0
bolerioza-top

Borelioza – objawy, etapy, leczenie, skutki po latach

Co to jest borelioza? Borelioza jest chorobą spowodowaną ugryzieniem kleszcza. W początkowym stadium choroba nie jest groźna, można ją bardzo skutecznie leczyć. Niestety, jeżeli ugryzienie zostanie zignorowane, a borelioza nieleczona może to prowadzić do bardzo poważnych, a nawet śmiertelnych skutków. Borelioza jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, ponieważ może dawać wiele różnych objawów. U każdego człowieka może zaatakować inny układ i organy. Poniżej przedstawiamy, jak zdiagnozować i leczyć boreliozę oraz jakie są skutki boreliozy po latach, jeżeli nie zostanie ona wyleczona w początkowym etapie zakażenia.

Jak rozpoznać boreliozę? Badania

Borelioza – etapy

  1. BoreliozaPierwszym etapem zakażenia boreliozą jest specyficzny rumień wędrujący. Borelioza objawia się w ten sposób w początkowym etapie choroby u około połowy ludzi zakażonych. Wokół miejsca ugryzienia przez kleszcza występuje rumień w postaci czerwonego okręgu. Rumień pojawia się między 1 a 2 tygodniem po ukąszeniu. Rumień wędrujący zawsze oznacza zakażenie, ale należy pamiętać, że u prawie połowy osób nie występuje on w ogóle.
  2. W kolejnym etapie objawy boreliozy są zbliżone do objawów grypy takich jak gorączka, dreszcze oraz bóle stawów, często kolan. Występuje zmęczenie i osłabienie, często również drętwienie kończyn.
  3. W ostatnim etapie występuje wiele objawów, często oznaczające kolejne choroby spowodowane przez boreliozę. Występują np. silne bóle głowy, wymioty, sztywność karku, zaburzenia koncentracji, depresja, zapalenie opon mózgowych, upośledzenie słuchu, brak koncentracji.

Należy pamiętać, że są to jedynie objawy często występujące, ale jeżeli nie występują nie świadczy to o braku choroby. W każdego borelioza objawia się inaczej i w innym okresie po ugryzieniu przez kleszcza, ze względu na to, że bakterie u każdego człowieka mogą zaatakować inny układ organizmu.

Borelioza – badania

Samo badanie boreliozy jest dosyć skomplikowanym procesem. Często w rutynowe badania krwi i moczu nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Jako, że choroba jest dosyć nowym zjawiskiem, nadal istnieje wiele wątpliwości co do wykonywanych badań. Borelioza wpływa na cały organizm, osłabia układ odpornościowy, przez co daje wiele objawów. Nawet jeśli badania nie wykażą zakażenia, nie wyklucza to choroby. Często oprócz krwi pacjenta, o ile to możliwe, badany jest kleszcz, który ugryzł pacjenta. Sami możemy oddać do odpowiedniego laboratorium takiego kleszcza w celu wykonania badań, dzięki którym możemy sprawdzić czy kleszcz był nosicielem bakterii. Już wtedy, czekając na wyniki badań, należy zapobiegawczo podjąć leczenie, aby zapobiec skutkom boreliozy, które mogą pojawić się po latach.

Leczenie boreliozy

Po ukąszeniu przez kleszcza, mimo negatywnych wyników badań powinien być zawsze profilaktycznie zastosowany antybiotyk. Leczenie trwa około miesiąca. Leczenie antybiotykami przez tak długi okres powoduje osłabienie organizmu, ale na razie jest to jedyny sposób leczenia, który  zapewnia całkowite wyleczenie oraz zabiega skutkom boreliozy po latach. Antybiotykoterapię należy zastosować jak najszybciej po ugryzieniu. Czas odgrywa znaczącą rolę, bo już od ugryzienia po naszym organizmie mogą krążyć niebezpieczne bakterie. Wczesne leczenie w 90% zapobiega skutkom choroby po latach.

Skutki boreliozy po latach

Borelioza jest chorobą wieloukładową, wpływa na cały organizm. Jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, pacjent może odczuć skutki dopiero po latach. Przez długi czas choroba może nie dawać żadnych objawów, a po latach zaatakować stawy, serce lub opony mózgowe. Wtedy często objawy nie są kojarzone z ugryzieniem przez kleszcze sprzed wielu lat i nie jest wdrażane odpowiednie leczenie lub jest na nie za późno. Możliwe objawy i choroby spowodowane nieleczoną boreliozą:

  • – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • – przewlekłe zapalenie mózgu
  • – porażenie nerwu twarzowego
  • – zaburzenia wzroku i słuchu
  • – zaburzenia pracy serca
  • – zapalenie stawów
  • – nieprawidłowa praca układu pokarmowego

Jak widać borelioza jest poważną chorobą, której nie można lekceważyć, ponieważ może to w przyszłości prowadzić do bardzo poważnych zmian w organizmie. Leczenie w pierwszym stadium choroby daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego, po każdym kontakcie z kleszczem należy podjąć leczenie zapobiegawcze, aby nie wystąpiły po latach ciężkie powikłania związane z nieleczoną boreliozą.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>