0
chora-tarczyca-top

Chora tarczyca – objawy oraz leczenie nadczynności i niedoczynności

Tarczyca jest niezwykle ważnym narządem. Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów tarczycy, tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) oraz rozprowadza je po całym organizmie. Hormony te wykorzystywane są prawie przez wszystkie komórki w organizmie. Hormony tarczycy regulują czynności życiowe. Produkowanie hormonów sterowane jest za pomocą przysadki mózgowej poprzez tyreotropinę (TSH). To właśnie TSH pobudza tarczycę do produkcji hormonów, z kolei hormony tarczycy hamują wydzielanie TSH. W taki sposób regulowany jest odpowiedni poziom produkcji hormonów. Kiedy praca narządów odpowiedzialnych za produkcję hormonów jest nieprawidłowa dochodzi do nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów, czyli do nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Tarczyca – badania, normy TSH

Kiedy pacjent zgłasza się z objawami typowymi dla tarczycy od razu jest kierowany na badania krwi, gdzie w pierwszej kolejności sprawdzamy jest poziom TSH. Normy TSH przy zdrowej tarczycy wynoszą mniej więcej 0,4 -6,0 IU/ml. Norma TSH zależy od wieku, płci oraz metoda badania, więc poprawność wyników zawsze należy pozostawić ocenie lekarza. Zbyt niski poziom TSH świadczy o nadczynności tarczycy, zaś zbyt wysoki o jej niedoczynności. Dodatkowo, najczęściej już podczas wizyty u endokrynologa badane jest stężenie FT3 oraz FT4.

Objawy nadczynności tarczycy

Pierwszymi i najczęstszymi objawami nadczynności tarczycy jest wypadanie włosów, zmęczenie, objawy depresji, spadek masy ciała, biegunki, osłabienie mięśni, ciągła szybka akcja serca i trzęsące się ręce. Dodatkowo w okolicy tarczycy mogą pojawić się guzki lub powiększenie tarczycy, która znajduje się w okolicy szyi.

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy objawia się wysuszeniem skóry na łokciach i kolanach, wzrostem masy ciała, zaparciami, osłabieniem, występują objawy depresji oraz tak jak przy nadczynności występuje problem z wypadającymi włosami i przyśpieszoną akcją serca.

Leczenie nadczynności i niedoczynności tarczycy

Niedoczynność leczona jest najczęściej poprzez podawanie preparatów zawierających tyroksynę, która ulega przemianie w organizmie w trójjodotyroninę. Takie leczenie daje dobre i szybkie wyniki, jednak leczenie jest długotrwałe. Po unormowaniu poziomu hormonów należy przyjmować podtrzymująca dawkę leku, a co kilka miesięcy wykonuje się badania kontrolne. Przy nadczynności podstawowy rodzajem terapii jest leczenie za pomocą leków przeciwtarczycowych, które spowalniają wydzielanie hormonów tarczycy. Działanie leków jest szybkie, lek po kilku dniach łagodzi objawy nadczynności. Tak jak w przypadku niedoczynności tak i przy nadczynności leczenie jest długotrwałe i po unormowaniu się pracy tarczycy, wymagane jest przyjmowanie podtrzymującej dawki leku. W niektórych przypadkach stosuje się metodę leczenia jodem promieniotwórczym, co powoduje uszkodzenie komórek tarczycy dzięki czemu nie produkują już one hormonów. Kolejną metodą jest zabieg chirurgiczny. Jest on robiony w ostateczności, kiedy inne metody zawodzą, choroba kolejny raz nawraca lub w przypadku nowotworu tarczycy. Zabieg polega na wycięciu fragmentu lub całości tarczycy.

Choroby tarczycy a ciąża

W przypadku kobiet w ciąży, u których występowały bądź występują choroby związane z nieprawidłową pracą tarczycy musi być zachowany szereg środków ostrożności. U młodych kobiet często występują problemy z nadczynnością tarczycy, a nieleczona nadczynność w czasie ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu oraz jest bardzo niebezpieczne podczas samego porodu naturalnego jak i cięcia cesarskiego. Podczas ciąży bardzo często zdarza się, że jest pobudzona praca narządu produkującego TSH. Również po porodzie kobieta powinna być pod stałą kontrolą endokrynologa, ponieważ choroba ma tendencję do nasilania się po porodzie. W czasie ciąży oraz po najczęściej nadal stosowane jest leczenie farmakologiczne, lecz w innych dawkach, która indywidualnie ustala lekarz. Badanie krwi wykonuje się wtedy dużo częściej, aby cały czas kontrolować poziom stężenia hormonów i nie zaszkodzić ani matce ani dziecku.

 

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>