0
zespol-besadowa-top

Choroba Basedowa – Czym jest? Jak się objawia? Jak leczyć?

Choroba Basedowa to jedna z chorób autoimmunologicznych o podłożu genetycznym. Towarzyszy nadczynności tarczycy. Choroba powoduje nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. Choroba stymuluje wzrost tarczycy i wzmacnia jej unaczynienie. Przyczyna choroby jest nieznana. Poznaj czym jest? Przeczytaj o objawach i leczeniu.

Choroba Basedowa – Czym jest?

Choroba Basedowa to choroba autoimmunologiczna. Jest uwarunkowana genetycznie. Jest wywołana przez wytwarzanie przeciwciał, które są skierowane przeciwko tarczycy. Wzmożone wydzielanie hormonów powoduje nadczynność tarczycy. Na chorobę częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Jej występowanie wiąże się z wydzielaniem estrogenu. Ponadto chorobie sprzyja nadmierny stres i korzystanie z używek. Immunoglobuliny stymulujące tarczycę rozpoznają i wiążą się z receptorem tyreotropinowym (receptorem TSH), który stymuluje wydzielanie tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3).

W chorobie Basedowa komórki układu odpornościowego produkują przeciwciała, które atakują własne komórki. Jest to choroba autoagresyjna. Bardzo rzadko może przebiegać z objawami typowymi dla niedoczynności tarczycy.

Choroba Basedowa – Objawy

Objawy choroby są podobne do objawów nadczynności tarczycy. Objawy choroby Gravesa-Basedowa wynikają praktycznie z bezpośrednich i pośrednich skutków nadczynności tarczycy, przy czym głównymi wyjątkami jest wole i  obrzęk śluzowaty (wywołane przez procesy autoimmunologiczne choroby). Objawami nadczynności tarczycy są głównie bezsenność, drżenie rąk, nadpobudliwość, utrata włosów, nadmierne pocenie się, drżenie rąk, swędzenie, nietolerancja ciepła, utrata masy ciała pomimo zwiększonego apetytu, biegunka, częste defekacje, kołatanie serca, osłabienie mięśni oraz ciepło i wilgotna skóra.

Kolejne oznaki, które można zaobserwować podczas badania fizykalnego to nadmierne łzawienie z powodu oftalmopatii. Zauważalna jest również arytmia serca, tachykardia zatokowa, migotanie przedsionków i przedwczesne skurcze komorowe oraz nadciśnienie tętnicze.

Osoby z nadczynnością tarczycy mogą doświadczać zmian zachowań i osobowości, w tym: psychozy, manii, lęku, stanów pobudzenia i depresji. Do podstawowych objawów zalicza się nerwowość, nietolerancja wysokich temperatur, kłopoty ze snem, chudnięcie. Nietypowymi objawami choroby Basedowa jest:

 • Wole naczyniowe – pojawia się w 80% przypadków choroby Basedowa,

 • Orbitopatia czyli wytrzeszcz gałek ocznych – pojawia się w 10-30% przypadków. Często występuje zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek oraz nadmierne łzawienie. Często towarzyszy podwójne widzenie oraz uczucie dyskomfortu, nadmierna czułość na światło i zaczerwienienie.

 • Obrzęk przedgoleniowy – obserwowalne zaczerwienienie w wyniku nagromadzenia się substancji śluzowatych pod skórą, najczęściej na przedniej części piszczeli,

 • Akropachia tarczycowa – obrzęk palców rąk i czasami stóp,

 • Przyspieszone bicie serca,

 • Spadek masy ciała pomimo wzmożonego apetytu,

 • Bezsenność,

 • Trudność w skupieniu uwagi,

 • Drażliwość,

 • Ciepła i wilgotna skóra,

 • Zaburzenia emocjonalne,

 • Osłabienie, zmęczenie.

Choroba Basedowa – Jakie są przyczyny?

Warto pamiętać, że nie istnieje jedna przyczyna choroby Basedowa. Przypuszczalnie jest to schorzenie autoimmunologiczne. Jest wywołana przez autoprzeciwciała skierowane przeciwko receptorom TSH. Choroba zazwyczaj pojawia się nagle pojawia się nagle, często w późniejszym okresie życia. Infekcje wirusowe lub bakteryjne mogą sprzyjać wyzwalaniu przeciwciał, które reagują krzyżowo z ludzkim receptorem TSH. Zjawisko to jest znane jako mimikra antygenowa.

Chorobie może towarzyszyć:

 • Reumatoidalne zapalenie stawów,

 • Cukrzyca typu 1,

 • Bielactwo,

 • Niedoczynność kory nadnerczy.

Choroba Basedowa – Leczenie

Najczęściej w chorobie Basedowa stosuje się leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu odpowiednio dobranych dawek leków. Innym sposobem leczenia jest leczenie operacyjne i fizykoterapeutyczne. Terapia farmakologiczna jest stosowana u dzieci i młodzieży oraz osób starszych z chorobami serca. Terapia trwa 2-3 lata. Zalecane jest również leczenie jodem promieniotwórczym I 131. Leczenie jest dostosowane do diagnozy postawionej na podstawie badania morfologii krwi, profilu lipidowego i próby wątrobowej.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>