0
choroby-krwionosne-top

Choroby układu krwionośnego – Czym są? Objawy, Jak leczyć?

Choroby układu krwionośnego to choroby dotyczące tkanek oraz mięśni serca, tętnic oraz żył. Jest to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Na rozwój chorób ma wpływ nasz styl życia. Czynnikami ryzyka jest brak ruchu, ograniczona aktywność fizyczna, stres oraz niewłaściwa dieta. Przyczyną chorób może być szereg czynników. Pomimo wysokiej jakości diagnostyki chorób tych nie jesteśmy w stanie wyeliminować. Poznaj czym są schorzenia układu krwionośnego, jak się objawiają, jak je leczyć?

Choroby układu krwionośnego – Czym są?

Choroby układu krwionośnego to inaczej choroby sercowo-naczyniowe. Zadaniem układu krwionośnego jest transportowanie krwi, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko jest niska aktywność fizyczna, brak odpowiedniej diety. Schorzenia układu naczyniowego to choroba cywilizacyjna. Do ich rozwoju przyczynił się rozwój cywilizacji. Do chorób układu krążenia zalicza się między innymi:

  • Miażdżycę,

  • Chorobę niedokrwienną serca,

  • Zaburzenia rytmu i przewodzenia,

  • Wady serca,

  • Nadciśnienie tętnicze,

  • Choroby wsierdzia,
  • Nowotwór serca,
  • Choroby żył obwodowych,

Choroby układu krwionośnego – Jakie są przyczyny?

Na powstawanie i rozwój chorób układu krwionośnego ma wpływ szereg przyczyn. Najczęstszą przyczyną jest brak lub niewystarczająca ilość ruchu fizycznego. Do rozwoju chorób przyczynia się również nadwaga oraz nadciśnienie tętnicze, stres.

Przyczyną może być również palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu, wiek oraz płeć. Znacznie częściej na tego rodzaju schorzenia zapadają mężczyźni. Choroby mogą być uwarunkowane genetycznie.

Choroby układu krwionośnego – Objawy

Choroby układu objawiają się przede wszystkim dolegliwościami oddechowymi. Pojawiają się trudności w oddychaniu – duszności. Bardzo często chory doświadcza bólów serca. Częstym objawem jest również kołatanie serca oraz obrzęki. Chorobom układu krążenia towarzyszy utrata przytomności, bóle oraz zawroty głowy. Wystąpienie jakichkolwiek objawów wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą. W leczeniu objawów ważna jest szybka reakcja.

Choroby układu krwionośnego – Typy

Oto najczęściej występujące typy chorób układu krążenia:

Niewydolność serca: Nie oznacza to, że serce przestaje bić. Niewydolność serca, czasami nazywana zastoinową niewydolnością serca, oznacza, że serce nie pompuje krwi tak jak powinno. Serce nadal działa, ale zapotrzebowanie organizmu na krew i tlen nie jest w pełni zaspokajane. Jeżeli niewydolność serca jest nieleczona. Wydolność serca może być obniżona.

Arytmia: Jest to nienormalny rytm serca. Istnieją różne rodzaje arytmii. Serce może bić zbyt wolno, zbyt szybko lub nieregularnie. Bradykardia występuje wtedy, gdy częstość akcji serca jest mniejsza niż 60 uderzeń na minutę. Tachykardia występuje, gdy tętno wynosi więcej niż 100 uderzeń na minutę. Arytmia może wpływać na pracę serca. Serce może nie być w stanie pompować wystarczającej ilości krwi w celu zaspokojenia potrzeb organizmu.

Problemy z zastawkami serca: Występują, gdy zastawki serca nie otwierają się wystarczająco, aby umożliwić prawidłowy przepływ krwi. Wówczas dochodzi do zwężenia światła. Wówczas gdy zastawki serca nie zamykają się prawidłowo i nie przepuszczają krwi określa się jako niedomykalność. Kiedy płaty zastawki wybrzuszają się lub wypadają z powrotem do górnej komory, jest to stan zwany wypadaniem zastawek.

Choroby układu krwionośnego – Jak je leczyć?

Tego rodzaju schorzenia można leczyć ograniczając ich postęp i rozwój. Przede wszystkim zalecana jest zmiana nawyków żywieniowych. Ograniczenie soli, tłuszczów zwierzęcych i słodyczy jest istotnym elementem leczenia. Warto również zwiększyć ilość aktywności fizycznej, która podnosi ciśnienie tętnicze. Szczególnie istotne w leczeniu jest zrezygnowanie ze stosowania używek takich jak tytoń, kawa. Kontrola wagi ciała to warunek profilaktyki, jak i leczenia chorób układu krwionośnego. Leczenie to również unikanie stresów oraz właściwy odpoczynek. W większości przypadków stosowane jest leczenie farmakologiczne, które usprawnia przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.

Najczęstszą nieinwazyjną metodą diagnostyki jest wykonanie EKG spoczynkowego i wysiłkowego. Często jest również wykonywany holter EKG lub holter ciśnieniowy.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>