0
choroby-watroby-top

Choroby wątroby – Czym są? Jak się objawiają? Diagnoza, Leczenie

Wątroba to jeden z najważniejszych gruczołów człowieka. Chora wątroba przestaje spełniać swoje funkcje. Najczęściej objawia się bólem brzucha po prawej stronie, w okolicy żeber. Poznaj choroby wątroby i ich podstawowe objawy.

Choroby wątroby – Czym są?

Choroby wątroby mogą stanowić poważny problem zdrowotny. Bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie całego organizmu. Nie jest to spowodowane tylko i wyłącznie dolegliwościami bólowymi, ale pogorszeniem ogólnej kondycji organizmu.

Wątroba nie boli, gdyż wątroba sama w sobie nie powoduje dolegliwości bólowych. Ból może być spowodowany powiększeniem wątroby i podrażnianiem przez nią błony surowiczej. Błona surowicza rozciąga się i to powoduje ból. Do powiększenia wątroby może prowadzić marskość wątroby, zapalenia wątroby, jak również zastój krwi wynikający z niewydolności serca, choroby o podłożu hematologicznym, nowotwory wątrobowe i przerzutowe.

Z wątrobą ściśle powiązane są drogi żółciowe. Między innymi z tego względu choroby wątroby należy traktować jako szeroką grupę schorzeń. Wyróżnia się choroby zakaźne, autoimmunologiczne, genetycznie uwarunkowane, jak i marskość wątroby.

Choroby wątroby – Rodzaje

Wyróżnia się szereg chorób wątroby. Do najważniejszych z nich zalicza się:

 • Marskość wątroby – Jest to choroba przewlekła. Charakteryzuje się rozrostem tkanki w miejscach zniszczonych elementów miąższowych, które prowadzą do upośledzenia funkcji wątroby i powoduje jej niewydolność. Choroba rozwija się powoli. W większości przypadków do rozwoju choroby przyczynia się nadmierne spożywanie alkoholu. Szacuje się, że ok. 50% przypadków marskości wątroby jest spowodowane przez alkoholizm. Prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń narządu. Początkowym objawem jest utrata apetytu, utrata masy ciała, bóle brzucha, częste nudności.

 • Wirusowe zapalenie wątroby – kwalifikuje się do ostrych chorób zakaźnych. Wyróżnia się typ A, B, C, D, E. Typowym objawem zapalenia typu A jest ból brzucha, bóle mięśni i stawów, a także nudności oraz wymioty. Objawem zapalenia typu B jest żółtaczka oraz objawy grypopodobne lub objawy typowe dla zatrucia pokarmowego. Bezobjawowo przebiega zapalenie typu C. Charakteryzuje się jedynie lekkim powiększeniem wątroby.

 • Alkoholowe uszkodzenie wątroby – wątroba jest odpowiedzialna za metabolizm alkoholu. Toksyczność uszkadza wątrobę bezpowrotnie. Przewlekłe stłuszczenie wątroby jest efektem alkoholizmu. Jest to schorzenie odwracalne. Należy zaprzestać spożywania alkoholu.

 • Choroba Wilsona – jest to choroba genetycznie uwarunkowana, jedna z chorób metabolicznych. Objawia się powiększeniem wątroby, bólami brzucha. Jest związana ze zbytnim nagromadzeniem miedzi w organizmie.

 • Zakrzepica żyły wrotnej – jest to zwężenie żyły wrotnej przez zakrzep. Może rozwijać się bezobjawowo, lecz również powodować bóle brzucha, krwistą biegunkę, wodobrzusze.

Choroby wątroby – Objawy

Objawy uzależnione są od rodzaju choroby i jej zaawansowania. Najczęstszymi objawami chorób wątroby są dolegliwości układu pokarmowego, jak np. bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu. Objawem może być również żółtaczka. W wyniku nagromadzenia bilirubiny skóra i śluzówki mogą przybierać żółty kolor. Oto najczęściej występujące objawy chorób wątroby:

 • Osłabienie organizmu,

 • Pogorszenie tolerancji wysiłku,

 • Wzdęcia,

 • Obrzęki,

 • Zanik mięśni,

 • Kwasowy refluks i wymioty,

 • Biegunki,

 • Przebarwienia na skórze,

 • Nadwrażliwość skóry.

Choroby wątroby – Diagnoza

Im wcześniej podejmiemy leczenie chorób wątroby tym mniejsze są szanse trwałego uszkodzenia wątroby. Początkowe objawy chorób są trudne do jednoznacznego zidentyfikowania. Są diagnozowane głównie na podstawie wyników badań morfologii krwi. O chorobie świadczy zazwyczaj podwyższony poziom Aminotransferazy asparaginoweh AspAt. Bada się również wskaźniki we krwi jak np. białko osocza, enzymy, takie jak transaminazy, fosfataza zasadowa czy gammaglutamylotransferaza.

Często wykonuje się diagnostykę obrazową wątroby USG. Coraz bardziej popularna jest scyntygrafia wątroby, które polega na badaniu ukrwienia wątroby.

Choroby wątroby – Leczenie

Leczenie jest długotrwałe i wymaga od pacjenta cierpliwości i skrupulatnego stosowania się do zaleceń specjalistów. Ważna jest również dieta uboga w białka oraz pozbawiona tłustych potraw. Jest to uzupełnieniem kuracji farmakologicznych. W przypadku ostrej niewydolności wątroby jedynym ratunkiem jest przeszczep.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>