0
Dermatozy skóry - rozmowa ze specjalistą chorób skóry

Dermatozy skóry – Rozmowa ze specjalistą chorób skóry

Dermatozy  dotyczą całej populacji. Są typowe nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Czym są i jakie są najpopularniejsze choroby skóry?  Jak się objawiają? Specjalnie dla naszych czytelników przeprowadziliśmy wywiad ze specjalistą ds. chorób skóry Panią Anną Kolt.

 

Redakcja: Dzień dobry! Dziękujemy, ze zgodziła się pani z nami porozmawiać. Choroby skóry to temat poważny, lecz ignorowany. Niewiele osób wie, czym tak naprawdę są. Właśnie. Zacznijmy od tego: Czym są choroby skóry?

Specjalista Anna Kolt: Choroby skóry, inaczej dermatozy to schorzenia obejmujące skórę. Mogą dotyczyć również powierzchni naskórka, ale i skóry właściwej. Jednak nie tylko. Choroby skóry rozwijają się również w tkance podskórnej, a także w okolicy przydatków – gruczołów łojowych, potowych, mieszków włosowych i paznokci. W niektórych przypadkach choroby skóry dotyczą naczyń krwionośnych, naczyń chłonnych, a nawet zakończeń nerwowych. Temat chorób skóry jest poważny, ale nieraz bagatelizowany. Są traktowane bardziej jako problem estetyczny niż poważne schorzenie. Są to dość popularne choroby, a jednak ignorowane.

 

Redakcja: To prawda. Dermatozy skóry są bardzo popularne. Jakie są najpopularniejsze choroby skóry?

 

Specjalista Anna Kolt: Niektóre dermatozy skóry, jak np. atopowe zapalenie skóry są uznawane za cywilizacyjne. Oznacza to, że występują w skali powszechnej. I tak jest w rzeczywistości. Atopowe zapalenie skóry to najczęściej występująca choroba u dzieci.

Jednak najpowszechniej występującą chorobą jest trądzik. I nie jest on przypadłością wyłącznie osób młodych, w wieku dojrzewania. Trądzik może rozwinąć się również u osób dorosłych między 30 a 50 rokiem życia. Tak więc trądzik to prawdziwa zmora również osób dorosłych. Ta choroba zawsze zaczyna się niewinnie i przeradza się w coraz bardziej rozległe zmiany ropne. Wracając do atopowego zapalenia skóry. To jest to druga najczęściej występująca choroba skóry. Objawia się wysuszeniem skóry, a w zagięciach pojawiają się czerwone krostki. Skóra staje się swędząca.  W efekcie staje się coraz cieńsza. Jednak najbardziej znany spośród schorzeń skóry jest łupież.

Według szacunków na łupież choruje już 3 miliony Polaków. Za rozwój łupieżu odpowiadają grzyby. Łupież zwiastuje pieczenie i swędzenie skóry głowy. Równie często występującą chorobą jest łuszczyca. To niebezpieczne schorzenie uwarunkowane genetycznie. Na skórze pojawiają się zmiany pokryte białą lub szarą łuską. Do dermatoz zaliczają się również alergie kontaktowe. Na skutek kontaktu skóry z przedmiotem lub substancją wywołującą reakcję alergiczną.

 

Redakcja: Jakie są przyczyny chorób skóry? Czego należy unikać?

 

Specjalista Anna Kolt: To zaskakujące, ale pomimo rozwoju medycyny dermatozy skóry wciąż dotykają wielu ludzi. Są to schorzenia dość kłopotliwe i trudne do wyleczenia. W powszechnej opinii przyjęło się, że dermatozy rozwijają się w wyniku braku higieny. Taki pogląd jest rozpowszechniony w XIX wieku, ale również dzisiaj jest powszechny.

Jest wręcz przeciwnie. To właśnie bardzo często nadmierna troska o higienę prowadzi do rozwoju dermatozy skóry. Nadmierna higiena niszczy naturalną florę bakteryjną skóry. W wielu przypadkach dermatozy skóry wywołują różnego rodzaje bakterie, grzyby, pasożyty. Nie wykluczone, że część z nich może mieć podłoże autoimmunologiczne.

Dermatozy skóry mogą mieć również podłoże genetyczne, jak również ich przyczyną mogą być czynniki fizykalne, zawodowe. Nie sposób jest wymienić wszystkich przyczyn chorób skóry. Nie istnieje jeden skuteczny sposób przeciwdziałania schorzeniom skórnym. Warto jednak zachować równowagę w dbałości o higienę. Jak tylko zauważy się pierwsze objawy choroby, należy skonsultować się ze specjalistą.

 

Redakcja: Wszyscy zapewne chcieliby się dowiedzieć, jak objawiają się najpopularniejsze choroby skóry – dermatozy?

 

Specjalista Anna Kolt: Wiele ludzi błędnie diagnozuje dermatozy skóry. Coraz więcej czytają w internecie i na podstawie internetowych rad diagnozują u siebie chorobę. To niewłaściwe podejście. Jeżeli wystąpią pierwsze niepokojące objawy dermatozy skóry, warto od razu skonsultować się ze specjalistą. Najczęściej choroby skóry objawiają się zaczerwienionymi krostkami.

Często również w wyniku dermatozy skóry pojawiają się zaczerwienienia i swędzące łuski. To właśnie łuszcząca się skóra jest najczęstszym objawem choroby. Bardzo często na skórze chorego pojawiają się również ropne zmiany skórne. W przypadku trądziku różowatego najczęstszym objawem są czerwone przerośnięte zmiany, które swędzą i pieką. Atopowe zapalenie skóry objawia się wysuszoną i swędzącą skórą, która na skutek tarcia staje się coraz cieńsza. Łupież rozpoczyna się od zaczerwienienia skóry głowy i swędzenia. Na skutek drapania naskórek zaczyna się łuszczyć i zostawiać ślady na odzieży. Łuszczyca objawia się czerwonymi lub brunatnymi krostkami pokrytymi łuską. Zmiany najczęściej pojawiają się w owłosionych miejscach, np. na głowie. Niestety nie istnieje skuteczny lek na tę przypadłość. Najczęściej jednak to właśnie swędząca, łuszcząca się skóra jest powodem wizyty u specjalisty.

 

Redakcja: Dziękujemy za rozmowę. Mamy nadzieję, że wyjaśniła naszym czytelnikom podstawy chorób skóry.

 

Specjalista Anna Kolt: Ja również dziękuję! Mam nadzieję, że świadomość chorób skóry będzie się z czasem zwiększała, bo to nie tylko problem z perspektywy estetycznej, ale również zdrowotny.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>