22
leczenie haluksów wywiad ze specjalistą

Haluksy – przyczyny i leczenie. Hallublocker na ratunek? [WYWIAD z ekspertem]

haluksy - jak leczyćHaluksy, inaczej paluch koślawy (łac. hallux valgus) to jedna z dzisiejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 4% populacji. Zdecydowanie bardziej na schorzenie są narażone kobiety. Jest to spowodowane częstym noszeniem butów na obcasie, płaskostopiem lub stojącym trybem życia. Czym są haluksy i jak powstają? W jaki sposób je leczyć? Warto wiedzieć, co na temat sądzi ekspert. Czy, jego zdaniem, aparaty korekcyjne takie jak HalluBlocker pomogą w leczeniu haluksów?

Na wszystkie wymienione powyżej pytania postanowiliśmy odpowiedzieć. W związku z czym,  zaprosiliśmy eksperta, który rozwieje nasze wątpliwości. Pan Piotr Wileński to znany i doświadczony specjalista ds. schorzeń stóp, który od 26 lat pomaga swoim podopiecznym pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości skórnych.

Leczenie haluksów. Wywiad ze specjalistą ds. schorzeń stóp

Redakcja: Witamy serdecznie pana Piotra Wileńskiego. Cieszmy się niezmiernie, że znalazł pan czas na przeprowadzenie wywiadu. Mamy wiele pytań odnośnie haluksów. Na początku proszę nam wyjaśnić, czym właściwie jest to schorzenie stóp.

P.W. – Dziękuję pani redaktor za zaproszenie. Haluksy, inaczej nazywane paluchem koślawym, to zwyrodnieniowa deformacja stopy.  W przebiegu schorzenia największy palec stopy staje się koślawy i odchyla się na zewnątrz krawędzi stopy. Tworzy się swoista nadbudowa kostna, która jest podrażniana przez noszone obuwie.

W wyniku podrażnienia może rozwijać się stan zapalny kaletki stawowej. W stanie zaawansowanym duży palec nachodzi na pozostałe palce stopy. Na początku haluksowi nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Z biegiem czasu coraz częściej pojawiają się objawy bólowe. Paluch koślawy prowadzi do tworzenia się zmian zwyrodnieniowych w okolicy stawu śródstopno-stawowego.

Kiedy możemy zauważyć pierwsze objawy haluksów?

– Często pierwsze objawy haluksów pojawiają się przed 20. rokiem życia.

>> Zobacz także: ak ograniczyć spalanie paliwa i emisję spalin w Twoim samochodzie?

Z jakimi najczęściej objawami haluksów spotka się pan w swojej pracy?

– Według moich obserwacji, aż 70% osób, które trafia do mojak powstają haluksyjej poradni boryka się z haluksami, które występują na obydwu stopach. Początkowo haluks rozwija się bezobjawowo. W początkowym stadium jest to wyłącznie kosmetyczny defekt. Dolegliwości bólowe mają charakter epizodyczny. Wraz z rozwojem stanu zapalnego w stopie dolegliwości bólowe nasilają się i występują znacznie częściej. Jednym z pierwszych i najbardziej podstawowych objawów jest ból dużego palca. Objawem palucha koślawego jest miejscowy stan zapalny i obrzęk stawu środstopno-paliczkowego.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pierwszym objawem tworzenia się haluksów jest ból stóp. Jeżeli ból stóp nie ustępuje pomimo odpoczynku warto obserwować swoje stopy, aby określić w którym miejscu dokładnie występuje ból. Warto również zwrócić uwagę na obrzęk i deformacje, jak również zaczerwienienia w obrębie stopy. Nasilone objawy i zniekształcenie bardzo często wymagają leczenia operacyjnego, aby do tego nie dopuścić warto obserwować każde zmiany w obrębie stopy. Bardzo często narastające objawy utrudniają poruszanie się. Wraz z paluchem koślawym rozwijają się również inne deformacje stopy, jak poszerzenie całego przedstopia, zniekształcenie innych palców.

Jakie są przyczyny haluksów?

– Istnieje wiele, różnych czynników, które przyczyniają się do powstania koślawego palucha. Zdeformowany palec wynika najczęściej z noszenia niewłaściwego obuwia na wysokim obcasie o wąskich czubkach. Z tego względu na schorzenie częściej cierpią kobiety. Haluksy na stopach powstają również u osób uprawiających taniec klasyczny, a zwłaszcza balet. Najczęstsze przyczyny rozwoju schorzenia palucha koślawego to:

 • płeć – kobiety zapadają na to schorzenie znacznie częściej niż mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mogą zachorować. Kobiety mają genetycznie uwarunkowane słabsze więzadła stopy,
 • obuwie – paluch koślawy jest znany już od XVIII wieku, kiedy to do kanonu mody weszły buty na wyższym obcasie, które powodowały przeciążenie przedniej części stopy. Prowadzi to do poszerzania przodostopia. Zwężone noski butów powodują zwiększenie nacisku na duży paluch,
 • czynniki genetyczne – zazwyczaj wpływają na powstawanie palucha koślawego u 58% do 88% pacjentów. Szacuje się, że haluksy są dziedziczone ze strony matki,
 • płaskostopie,
 • przykurcz w obrębie ścięgna Achillesa,
 • amputacja palca drugiego,
 • łuszczycowe zapalenie stawów.

W grupie ryzyka znajdują się również osoby z nadwagą, pracujące w pozycji stojącej, uprawiające sport lub tańczące zawodowo. Paluch koślawy występuje często u kobiet w ciąży.

Proszę nam powiedzieć, kiedy z problemem haluksów powinniśmy się wybrać do specjalisty?

– Ból uniemożliwiający sprawne poruszanie się, obrzęk i zaczerwienienie stopy to pierwsze sygnały, które świadczą o konieczności konsultacji z lekarzem. W internecie można znaleźć mnóstwo domowych sposobów na haluksy. Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie są jednakowo skuteczne i sprawdzą się w każdym przypadku. Każde schorzenie jest indywidualne i rozwija się w wyniku wystąpienia różnych przyczyn. Zanim zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, konieczne jest dokładne zdiagnozowanie pacjenta.

Na czym polega taka diagnoza?

haluksy ból– Proszę pani, leczenie jest uzależnione od rozmiaru i nasilenia dolegliwości bólowych. Warto pamiętać, że mniej zaawansowane zmiany wymagają leczenia zachowawczego, które polega na doborze odpowiedniego obuwia w dobrym rozmiarze.

Specjaliści zalecają również stosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych.  Dobrym rozwiązaniem w leczeniu palucha koślawego jest fizykoterapia oraz farmakoterapia.

Czy możemy wyleczyć haluksy bez operacji?

– Z mojego doświadczenia wiem, że istnieją skuteczniejsze i całkowicie bezpieczne sposoby na pozbycie się palucha koślawego. Z pewnością przełomem w leczeniu haluksów jest szyna korekcyjna HalluBlocker. W Polsce jest dostępna dopiero od niedawna, a już można przeczytać pozytywne opinie użytkowników, którym udało się pozbyć problematycznych haluksów.

Proszę opowiedzieć nam więcej o szynie korekcyjnej HalluBlocker.

– Jak już wcześniej wspomniałem, HalluBlocker to świetna alternatywa zabiegów chirurgicznych. Aparat korekcyjny stworzony jest z przyjemnego w dotyku, ortopedycznego tworzywa, które dopasowuje się do danego kształtu stopy, dzięki czemu w sposób całkowicie bezpieczny i naturalny likwiduje narośl kostną.

Po jakim okresie jesteśmy w  stanie pozbyć się haluksów, stosując HalluBlocker?

– Większość moich podopiecznych zlikwidowała haluksy w ciągu 28 dni systematycznego użytkowania szyny HalluBlocker. Chociaż wyjątki się zdarzają. Idealnym przykładem może być moja podopieczna – Pani Wanda, która pozbyła się narośli kostnej w 19 dni! Stosując ten aparat korekcyjny, jesteśmy w stanie wyeliminować haluksy, opuchnięcia, odciski oraz stany zapalne naszych stóp. Ponadto szyna wspomaga nasze mięśnie i stawy. Moi podopieczni, którzy użytkowali aparat korekcyjny HalluBlocker nie mają już problemów z prawidłowym chodzeniem.

jak powstają haluksy 2Chcesz dowiedzieć się dokładniej, jakie są efekty korzystania z HalluBlocker?

Sprawdź, jak działa

 

Dziękujemy za rozmowę. Warto wiedzieć, że oprócz zabiegów chirurgicznych, istnieją inne możliwości leczenia haluksów. Jednym z nich jest polecany przez pana Piotra HalluBlocker. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami odnoście tego produktu.

– Uważam, że rozsądnie jest spróbować każdej metody leczenia haluksów. Z doświadczenia jednak wiem, że większości pomaga HalluBlocker. Przez lata szukałem czegoś innowacyjnego, co pozwoli w sposób nieinwazyjny usunąć narośl kostną, dlatego serdecznie polecam użytkowanie szyny korekcyjnej właśnie tej marki. Dziękuję pani redaktor za rozmowę, a zainteresowanych zapraszam na moją oficjalną stronę.

W razie wątpliwości odpowiemy na wasze pytania. Dodatkowo zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów.

22 komentarze do Haluksy – przyczyny i leczenie. Hallublocker na ratunek? [WYWIAD z ekspertem]

 • refusen  powiedział:

  Mam dokładnie to co na zdjęciu… krzywe palce od szpilek, a teraz musze walczyć z haluksami 🙁

  • MarzenaMC  powiedział:

   Mam to samo, i do tego to strasznie boli 🙁

 • szperatka  powiedział:

  moze to bedzie w koncu rozwiazanie moich problemow…

 • Malgos  powiedział:

  Dobrze wiedzieć jak z tym walczyć!! Tutaj znalazłam niską cenę – https://bit.ly/2ACfyDz

 • Maaalinkaaa  powiedział:

  Będę musiała sobie to koniecznie zamówić!!

  • ddanka  powiedział:

   Ja też chce skond to zamuwic

   • Paulina  powiedział:

    Ludzie ogarniajcie troche… na dole artykułu masz link który przenosi gdzie trzeba!!

 • mcdusia_14  powiedział:

  wlasnie przez haluksy wstydze sie chodzic latem w odkrytych butach i musze sie meczyc… ech :(((

  • refusen  powiedział:

   Znam ten ból… chcciałabym bardzo mieć normalne stopy :((((

 • Seethat  powiedział:

  To w tym linku w artykule to jest strona producenta? Jak sie w to kliknie to przenosi na jakaś stronę

  • Galileia  powiedział:

   To jest właśnie strona producenta 😛

   • Tyneczka  powiedział:

    To strona producenta, stamtąd możesz zamówić.

 • milenka  powiedział:

  I dziewczyny dzisiaj musza się męczyć w szpilkach a potem takie są efekty

  • Biłka  powiedział:

   Wcale nie musza! ja sie nie mecze, nie mam zamiaru tracic zdrowia po to zeby tylko wygladac ladnie

 • Biłka  powiedział:

  dlatego ja nie nosze prawie w ogle!! moze z raz na rok na weselu a i tak zmieniam je wtedy szybko na baleriny

 • dzika_lilka  powiedział:

  Stosowałam Hallublocker i jestem w pełni usatysfakcjonowana efektami :))) polecam wszystkim, którzy maja problem haluksów

 • Nelisia  powiedział:

  Miesiąc stosowania aparatu sprawił, że moje haluksy już tak się zmniejszyły że prawie nie widać ze kiedykolwiek je miałam :)) cieszę się bardzo

 • mala_mi  powiedział:

  Działa świetnie, polecam wszystkim niezdecydowanym którzy walczą z haluksami!

 • hot17  powiedział:

  Myślałam już że będę musiała miec zabieg operacyjny, gdyby nie Hallublocker to pewnie do tego by doszło. ale na szczęscie nie 😀

 • Verovero  powiedział:

  Operacja to ostatecznosc!!!

 • klaudia19  powiedział:

  I dlatego właśnie tak nie lubię szpilek… strasznie niszczą stopy.

  • rudaolka  powiedział:

   Ja też… dlatego nie noszę, i bez tego mam lekkie haluksy i też sobie zamówię ten aparat korekcyjny. Nie chcę nawet myśleć jak by to wygądało gdybym nosiła jeszcze szpilki :/

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>