0
hormony stresu

Hormony stresu – czym nam grożą?

Każdy z nas czuł kiedyś gwałtowny przypływ energii, gdy grozi nam niebezpieczeństwo, na przykład, kiedy o mały włos unikniemy potrącenia przez samochód, otrzymamy telefon, że coś stało się naszemu dziecku, czy też presja zbliżającego się terminu ukończenia projektu. W określonych przypadkach taki zastrzyk emocji to niezbędna technika przetrwania. Problem w tym, że w dzisiejszych czasach odczuwamy ten stan aż za często.

Kortyzol i adrenalina

Gdy ciało jest narażone na stres, nadnercza wytwarzają i uwalniają kortyzol. Nazywa się go często hormonem stresu, dlatego że powoduje przyspieszenie akcji serca i podnosi ciśnienie krwi. To tzw. flight-or-fight mode – naturalna reakcja na zagrożenie, która utrzymywała ludzi przy życiu przez tysiące lat. W takim stanie nie zastanawiamy się nad niczym – tylko, podobnie jak drapieżniki, albo walczymy albo wiejemy.

Kortyzol zwęża tętnice, podczas gdy inny hormon, adrenalina, podwyższa tętno. Razem zmuszają krew do intensywniejszego i szybszego przepływu w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Jeśli całe twoje życie jest bardzo stresujące i zawsze na wysokim biegu, twój organizm może stale uwalniać kortyzol.

Co za dużo to niezdrowo

W małych dawkach kortyzol może poprawić pamięć, wzmocnić układ odpornościowy i obniżyć wrażliwość na ból. Jednak niebezpieczeństwo związane z życiem we współczesnym, dynamicznym społeczeństwie polega jednak na tym, że wielu z nas jest nieprzerwanie w trybie stresu. Jeśli organizm doświadcza przewlekłego stresu, mogą mu grozić niebezpieczne skutki, takie jak:stressed-man

  • Zmęczenie
  • Drażliwość
  • Problemy jelitowe
  • Lęk lub depresja
  • Przybranie na wadze
  • Podwyższone ciśnienie krwi
  • Niskie libido, zaburzenia płodności
  • Dolegliwości bólowe

Przewlekły stres uwalnia hormony stresu, więc to poważny problem, który prędzej czy później ujawnia się w postaci rozmaitych dolegliwości zdrowotnych. Warto jest mieć to na uwadze, by poprawić jakość swego życia. Jeżeli już odczuwamy negatywne skutki życia w ciągłym napięciu, nie powinniśmy zwlekać i poszukać coś, co jest w stanie zlikwidować ten dyskomfort.

Biomagnetyczne wkładki – czy leczą różne dolegliwości zdrowotne?

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>