0
Kifoza - przyczyny, objawy, leczenie - Czy jesteś w grupie ryzyka?

Kifoza pogłębiona – przyczyny, objawy, leczenie – Czy jesteś w grupie ryzyka?

Kifoza to inaczej okrągłe plecy. To postępujące schorzenie kręgosłupa może występować u dorosłych, jak i u dzieci. U wielu osób może skutkować poważnymi powikłaniami.  Nieleczona może doprowadzić do poważnych problemów z oddychaniem. Jakie są przyczyny? Jak się objawia?  Jak jest rozpoznawana i jak ją leczyć?

Kifoza pogłębiona – czym jest?

Kifoza to choroba kręgosłupa.  Jest  to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietowym i lędźwiowym. Jej rodzaj jest uzależniony od miejsca lokalizacji. Najpopularniejszą formą jest kifoza patologiczna. Charakteryzuje się wygięciem kręgosłupa, które przekracza dopuszczalne normy.

Każdy zdrowy kręgosłup posiada naturalne krzywizny i dzięki nim przyjmuje kształt podwójnej litery S. Istnienie naturalnych krzywizn zapewnia możliwość amortyzacji wstrząsów i zabezpiecza przed urazami.

Schorzenie dotyczy w równym stopniu więzadeł i mięśni. Kifoza piersiowa, jak i pogłębiona to nie tylko patologia w ustawieniu kręgosłupa, ale i niewłaściwa praca mięśni pleców i stawów. Ta choroba może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Schorzenie może występować w postaci ostrej deformacji. Jest klasyfikowana jako strukturalna wada postawy. Na chorobę szczególnie narażone są osoby w wieku młodym, a w szczególności dziewczęta z wadami postawy. W grupie ryzyka znajdują się również osoby z osteoporozą i z zaburzeniami tkanki łącznej.

Kifoza pogłębiona – przyczyny

Najczęstszą przyczyną kifozy jest nieprawidłowa postawa ciała oraz długotrwałe utrzymywanie pozycji pochylonej. Do innych przyczyn kifozy zalicza się:

  • urazy kręgosłupa,
  • dyskopatię – tzw. wypadanie dysku,
  • rozszczep kręgosłupa,
  • dystrofia mięśniowa.

U dzieci najczęstszą przyczyną schorzenia jest choroba Pageta. Schorzenie może być również  wynikiem starzenia się organizmu.

Kifoza – objawy

Najbardziej widocznym objawem kifozy są tzw. okrągłe plecy. W zaawansowanym etapie choroby w górnej części pleców pojawia się garb. Głowa jest wówczas wysunięta do przodu oraz występują dolegliwości bólowe takie jak silny ból mięśni pleców. Główne objawy schorzenia to:

  • barki wysunięte do przodu,
  • zaokrąglone ramiona,
  • zapadnięta klatka piersiowa,
  • szerokie rozstawienie łopatek.

Wada może przyczynić się do wywierania nacisku na płuca i w znacznym stopniu utrudniać oddychanie. Sygnałem alarmującym o możliwości rozwoju schorzenia jest chroniczny ból pleców i zmęczenie oraz odczuwalne napięcie w kręgosłupie. W wyniku rozwoju choroby dochodzi do przyspieszonego starzenia się kręgosłupa.

Kifoza – rozpoznanie i leczenie

W większości przypadków schorzenie rozwija się bezobjawowo. Odczuwanie jakichkolwiek objawów, jak np. ból i zesztywnienie mięśni pleców znacznie ułatwia postawienie diagnozy oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia. Podstawą rozpoznania jest obserwacja postawy oraz stwierdzenie zakresu ruchów, które może wykonywać kręgosłup chorego. Schorzenie może być zdiagnozowane na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. W rozpoznaniu choroby stosuje się również obserwację dolegliwości bólowych, skurczy mięśni, osłabienia mięśni oraz drętwienia kończyn.

Leczenie chorego jest uzależnione od przyczyn i stopnia zaawansowania objawów schorzenia. W wielu przypadkach nie stosuje się leczenia specjalistycznego. Zalecane są różnego rodzaju ćwiczenia poprawiające motorykę kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem na złagodzenie objawów jest spanie na niezbyt twardym materacu. Specjalistyczne leczenie jest zastosowane w ciężkich przypadkach z ostrymi objawami. Wówczas chory przyjmuje leki przeciwbólowe, korzysta z fizykoterapii i wykonuje ćwiczenia gimnastyczne, które mają na celu korekcję schorzenia i złagodzenie objawów.

Ważne jest, aby osoby były świadome wady postawy i podejmowały stosowne kroki w celu uniknięcia jej pogłębienia. Celem wykonywanych ćwiczeń jest korekcja wady postawy, rozciąganie mięśni i wzmacnianie ich. U osób z kifozą piersiową zalecany jest masaż kręgosłupa. Leczenie tego typu schorzeń ma charakter zachowawczy. Jedynie w  nielicznych przypadkach wykonuje się zabiegi operacyjne.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>