3
luszczyca-top

Łuszczyca skóry – Czym jest? Objawy, Przyczyny, Leczenie

Łuszczyca należy do schorzeń przewlekłych i nawracających. Psoriasis inaczej łuszczyca jest chorobą skórną o podłożu autoimmunologicznym i jest uwarunkowana genetycznie. Ryzyko zachorowania dziecka wzrasta do 60%, gdy choroba dotyka obojga rodziców. Nawrotowy i przewlekły charakter łuszczycy to problem, którego nie można się pozbyć całkowicie. Najbardziej widoczne oznaki łuszczycy to pojawiające się na skórze suche łuski i stan zapalny skóry. Wysiewy mają charakter remisyjny.

Łuszczące się wykwity to nie jedyny objaw łuszczycy. Innym, znacznie bardziej  złożonym symptomem są wykwity stawowo-ścięgniste. Na łuszczycę może zachorować każdy niezależnie od płci. Istnieją dwa główne rodzaje łuszczycy: łuszczyca zwykła (dotyczy większości zachorowań), łuszczyca stawowa.

Łuszczyca jest efektem nieprawidłowego funkcjonowania składników układu odpornościowego. Co to oznacza? Organizm zaczyna atakować i niszczyć własne tkanki. Nie istnieją oficjalne badania naukowe, które wskazują na jednoznaczną przyczynę zachorowań na łuszczycę. O chorobie mówi się wiele, ale nie ma wystarczającej wiedzy o jej przyczynach, co znacznie utrudnia leczenie i zwalczanie choroby u podstaw.

Łuszczyca – Jak się objawia?

Objawy łuszczycy mogą przypominać choroby skóry. Klasycznym objawem łuszczycy są czerwonobrunatne, płaskie grudki pokryte nawarstwiającą się łuską. Wykwity najczęściej umiejscawiają się na skórze prostowników kończyn, np. na łokciach, kolanach, pośladkach, skórze stóp, dłoni. Dla chorujących łuszczyca jest zazwyczaj źródłem kompleksów i powodem wycofywania się z życia.

Łuszczyca jest chorobą powszechną. Szacuje się, że choruje na nią ok. 1-3% populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych. Procentowy udział chorych różni się w zależności od źródła. Łuszczyca ujawnia się zazwyczaj pomiędzy 10 a 40 rokiem życia, a współcześnie coraz częściej chorują na nią osoby po 70 roku życia. Można przypuszczać, że u seniorów łuszczyca jest reakcją organizmu na przyjmowane leki.

Najczęstszymi objawami, na które zwraca uwagę lekarz diagnozujący są:

 • Objawy świecy stearynowej,
 • Objaw Auspitza – punktowe krwawienie w miejscu zadrapania,
 • Objaw Köbnera – drobny uraz naskórka powoduje po ok. 8-14 dniach zmiany łuszczycowe w miejscu zadrapania,
 • Objaw Nikolskiego – spełzanie naskórka po potarciu skóry.

Łuszczyca – Jakie są przyczyny choroby?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i złożoną, która może się ujawnić pod wpływem określonych czynników. Najczęstszą formą choroby jest tzw. łuszczyca zwykła, na którą zapada 90% chorych.  Istnieją przypadki, w których łuszczyca może przyjąć formę stawową. Istnieje wiele przyczyn i czynników, które mogą wywołać łuszczycę.  Oto niektóre z nich:

 • Infekcje wywołane paciorkowcami – np. angina, odra, ospa, półpasiec,
 • Infekcje przewlekłe – np. próchnica, zapalenie zatok,
 • Choroby przewlekłe (internistyczne) – cukrzyca, dna moczanowa,
 • Leki, nikotyna, alkohol,
 • Stres i wstrząsy psychiczne,
 • Uszkodzenia skóry.
 • Zarażenie wirusem HIV.

Łuszczyca – Odmiany kliniczne

 Warto wiedzieć, że dojrzewanie komórek łuszczycy trwa dłużej niż w zdrowym organizmie. W normalnym stanie przemiana skóry następuje w ciągu 26-28 dni. U osoby cierpiącej na łuszczyce proces ten jest skraca się o 4 dni. Nowe komórki dojrzewają szybko, a stare nie zdążają się złuszczyć. Łuszczyca to choroba, która występuje w wielu odmianach. Oto podstawowe objawy kliniczne łuszczycy:

 • plackowata – dotyczy większości przypadków chorych,
 • kroplista – objawia się drobnymi grudkami,
 • wysiękowa – ulokowana w fałdach skórnych i okolicach narządów płciowych,
 • zaostrzała – zmiany utrzymują się przez dłuższy czas,
 • uogólniona – zmiany chorobowe rozlokowane na całym ciele,
 • krostkowa–uogólniona – odmiana najcięższa, może doprowadzić do zgonu.

Łuszczyca – Czy można się nią zarazić ?

Łuszczyca to choroba inwazyjna i przewlekła, lecz nie zakaźna. Łuszczycą nie można się zarazić, ani przez kontakt z osobą zarażoną ani przez używanie tych samych sztućców. Jest to choroba autoimmunologiczna, która nie przenosi się drogą kontaktową czy kropelkową. Izolowanie chorych jest jednak praktyką powszechną.

Łuszczyca – Leczenie

Początkowo leczy się jedynie zewnętrzne objawy łuszczycy. Leczenie rozpoczyna się od usunięcia łusek, a następnie włącza się środki farmakologiczne oraz różnego rodzaju naświetlania. Na oczyszczoną skórę stosuje się preparaty z kwasem salicylowym. Szczególnie skuteczne są maści keratolityczne, które zmniejszają zaczerwienienie i podrażnienie naskórka. Miejscowo można również podawać choremu preparaty z pochodną witaminy D. Genetyczne uwarunkowanie łuszczycy sprawia, iż jest ona chorobą szczególnie ciężką do wyleczenia.

Na łuszczyce polecane są również maści sterydowe, maści z pochodną witaminy A (retinoidy). Wysoką skuteczność w leczeniu zewnętrznym łuszczycy wykazuje naświetlanie promieniami UVA.


Jeśli szukasz skutecznego leku na łuszczycę, który leczy  i zapobiega nawrotom choroby sprawdź PsoriMilk klikając w link.

3 komentarze do Łuszczyca skóry – Czym jest? Objawy, Przyczyny, Leczenie

 • Monia  powiedział:

  Bardzo ciężka choroba, walczę z nią od wielu lat i powoli tracę nadzieję…

 • Kasia  powiedział:

  Tragiczna choroba dla kobiety… Coś o tym wiem

  • Sylwia  powiedział:

   Poczytaj o PsoriMilk – mi bardzo pomógł. Tutaj masz ciekawy artykuł – link

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>