0
menopauza-top

Menopauza – Czym jest? Jak się objawia? Jak łagodzić jej objawy?

Menopauza dotyczy każdej kobiety. Jest związana ze starzeniem się organizmu i stopniowym zanikiem zdolności reprodukcyjnych. Jest to proces szczególnie ważny, gdyż oznacza zakończenie pewnego etapu w życiu każdej kobiety. Istnieją przypadki przedwczesnego przekwitania. Menopauza nie dotyczy więc tylko i wyłącznie kobiet dojrzałych. Symptomów menopauzy doświadcza ok. 70% kobiet.

Wiele kobiet obawia się okresu menopauzy i objawów przekwitania. Menopauzę poprzedza klimakterium – właściwy okres przekwitania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest menopauza, jak się objawia i jak można złagodzić jej objawy?

Menopauza – Czym jest?

 Przekwitanie charakteryzuje zaprzestanie miesiączkowania. Menopauza objawia się zanikaniem cyklu miesiączkowania. Pociąga za sobą liczne niewygodne dla kobiety objawy. Jest to w pełni naturalny proces fizjologiczny. Następuje między wiekiem rozrodczym a starzeniem się. Okres poprzedzający jest związany z coraz mniejszą ilością wytwarzanych hormonów płciowych – progesteronu i estrogenów. Charakterystyczne dla okresu menopauzy jest wstrzymanie uwalniania komórek jajowych. Kobieta kończy okres prokreacyjny, co może powodować frustrację.

Menopauza – Jak się objawia?

Na każdym etapie menopauzy występują różne objawy. Klimakterium może wystąpić w różnym wieku. Bardzo często kobiety przechodzą menopauzę w 50 roku życia. Pierwsze objawy mogą pojawiać się znacznie wcześniej. Już między 40 a 45 rokiem życia. O przebiegu menopauzy i jej objawach decydują hormony. Do najczęstszych objawów menopauzy należą:

  • Uderzenia gorąca,
  • Szybsze męczenie się,
  • Gwałtowne i częste zmiany nastroju,
  • Problemy ze snem,
  • Tycie,
  • Osłabienie kondycji włosów i paznokci.

Występowanie objawów jest uwarunkowane indywidualnymi cechami organizmu.

Menopauza – Jak łagodzić jej objawy?

Na rynku istnieje szereg preparatów przeznaczonych do łagodzenia objawów przekwitania. Jako, że menopauza powoduje zmiany w sferze psychicznej znaczna cześć z nich jest przeznaczona do łagodzenia również tych objawów. Fitoestrogeny zawarte w większość preparatów łagodzących symptomy menopauzy regulują pracę układu krwionośnego oraz wpływa obniżająco na poziom cholesterolu. Bardzo ważne, aby w tym okresie dbać o zdrowie całego organizmu. Niekiedy objawy menopauzy są tak silne, że konieczna jest konsultacja ze specjalistą. W okresie menopauzy niezwykle ważny jest ruch i aktywność fizyczna. Przez wzgląd na podwyższoną wrażliwość kobieta powinna unikać stresu. W tym celu zaleca się stosowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych – medytacji, jogi.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>