0
migrena-top

Migrena – Czym jest? Co ją powoduje? Objawy, leczenie

Migrena jest najczęściej kojarzona ze zwykłym bólem głowy. Migrenę może powodować szereg czynników – zmęczenie, sytuacje stresowe, alkohol. Ból migrenowy poprzedza światłowstręt, nudności oraz zawroty głowy. To poważne schorzenie, którego nie warto lekceważyć. Czym jest? Jakie są przyczyny? Jak zapobiegać i leczyć jej objawy?

Migrena – Czym jest?

Migrena jest to choroba przewlekła powodująca silne bóle głowy. Ból głowy jest najbardziej dotkliwym objawem. Na migrenę cierpi ok. 20% całej populacji. Występuje u ludzi w pełni aktywnych i dynamicznych. Pulsujący ból głowy najczęściej pojawia się po jednej stronie czaszki. Migrenie najczęściej towarzyszy światłowstręt (fotofobia).

Migrena – Co ją powoduje?

Choroba nie jest do końca rozpoznana. Prawdopodobnie jest związana z wydzielaniem serotoniny neuroprzekaźnika, który zapewnia odpowiednie napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Proces kurczenia się i rozkurczania naczyń krwionośnych jest odbierany jako ból głowy – główny objaw migreny. Migrena może pojawiać się często w dzieciństwie. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się w okresie przed dojrzewaniem. Bardzo często towarzyszą jej zawroty głowy. Najczęściej choroba dotyka osoby ok. 40 roku życia. Znacznie częściej na migrenę chorują kobiety niż mężczyźni. O największym ryzyku zachorowania na migrenę można mówić między 25 a 55 rokiem życia. Najczęściej migrenę powoduje niewłaściwa higiena snu oraz zaburzony rytm dobowy. Istotnym czynnikiem wywołującym jest również stres. Ból pojawia się po sytuacji stresowej jak i w jej trakcie. Napad migrenowy może być również wywołany przez drastyczną zmianę nawyków żywieniowych – diety, jak również przerwanie dostarczania do organizmu kofeiny. Napad migrenowy mogą wyzwalać określone leki hormonalne. Z tego względu szczególnie narażone na bóle są kobiety. Wielu specjalistów podkreśla, że bóle migrenowe mogą być efektem pogody i wahań ciśnienia atmosferycznego, jak również w wyniku ekspozycji na hałas, światło i silne zapachy.

Migrena – Zwiastuny i Objawy

Bardzo często przed wystąpieniem epizodu migrenowego, może pojawić się tzw. aura. W wyniku aury dochodzi do zaburzenia w polu widzenia, pojawienia się mroczków oraz niedowładu. Przed migreną zazwyczaj występuje światłowstręt i uczucie mrowienia. Zwiastunem nadejścia migreny jest podwyższona drażliwość oraz zmienne stany depresyjne i euforyczne. Zwiastuny występują zazwyczaj kilka godzin przed wystąpieniem bólu głowy. Objawem aury migrenowej są objawy wzrokowe w postaci pogorszenia widzenia, mroczków, rozbłysków. Mogą wystąpić również objawy czuciowe, niedowłady połowiczne, afazje. Innym objawem towarzyszącym jest nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia) i zapachy (osmofobia). Bardzo często występują też nudności i wymioty. Może być chorobą uwarunkowaną genetycznie.

Migrena – Jak leczyć?

Możliwe jest jedynie objawowe leczenie migreny, gdyż przyczyna jest nie do końca znana. Chory powinien unikać sytuacji, w których naraża się na wystąpienie migrenowych bólów. Należy unikać stresu i innych czynników, które wyzwalają napad. W większości przypadków jest możliwe złagodzenie bólu poprzez zażycie środka przeciwbólowego oraz środków przeciwwymiotnych jeżeli objawem towarzyszącym są nudności. Podczas napadu należy wyłączyć się z codziennej aktywności i nie prowokować nasilenia objawów.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>