Nadmierna senność w ciągu dnia jest częstą dolegliwością XXI wieku. Wraz z nadmierną sennością pojawia się ciągle zmęczenie, ból głowy, brak koncentracji, ciągła potrzeba ucinania drzemki w ciągu dnia. Przyczyn może być wiele, najczęściej to wynik długotrwałego przepracowania i stresu, które są normalnymi przyczynami senności w ciągu dnia, a kończąc na przyczynach chorobowych. Nadmierna senność w ciągu dnia może być objawem problemów z tarczycą, cukrzycą a nawet depresją, dlatego warto reagować przy tego typu dolegliwości.
Nadmierna senność w ciągu dnia a cukrzyca
Objawy typowe dla cukrzycy związane są z gwałtownym spadkiem stężenia glukozy we krwi. Typowe objawy cukrzycy to wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, duży apetyt przy jednoczesnym spadku wagi, zaburzenie widzenia, niepoprawny rytm serca i ciągła, nadmierna senność, zmęczenie i osłabienie. Leczenie cukrzycy polega na ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi. Większe prawdopodobieństwo występowania problemów z cukrzycą pojawiają się u osób powyżej 40. roku życia oraz u osób, u których zaobserwowaną nadwagę lub otyłość.
Nadmierna senność może być związana z tarczycą
Jeżeli oprócz ciągłej senności i zmęczenia pojawia się objawy takie jak: uczucie zimna lub nadmierną potliwość, zmiana masy ciała, kołatanie serca, zaparcia, biegunki, pobudzenie, ogólne osłabienie, drżenie rąk, wypadanie włosów, może to świadczyć o nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Wtedy niezbędne jest badanie krwi i jak najszybsze leczenie. Tarczyca odpowiada za odpowiednie działanie wielu narządów a nieleczona może doprowadzić na przykład do chorób serca. Po zastosowaniu odpowiedniej terapii, najczęściej farmakologicznej, uczucie nadmiernej senności i zmęczenia mija.
Nadmierna senność w ciągu dnia może oznaczać depresję
Długotrwały wzmożony stres, trudne sytuacje życiowe, problemy zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym mogą prowadzić do depresji. Pojawia się wtedy brak radości z życia, brak chęci do widywania się z innymi ludźmi, brak energii, problem z zasypianiem i nadmierna senność w ciągu dnia. Bardzo powszechny symptom depresji to uczucie ciągłego lęku. Jeżeli często pojawiają się natrętne myśli, fobie i strach, którego nie jesteśmy w stanie wyjaśnić to na pewno jest to problem związany z depresją. W leczeniu częściej stosowana jest terapia, rozmowa z doświadczonym terapeutą potrafi przynieść zdecydowaną poprawę, a w ostateczności stosowane są również leki antydepresyjne.
Nieprawidłowy sen przyczyną nadmiernej senności w ciągu dnia
Nieprawidłowa higiena snu bardzo często powoduje, że w ciągu dnia czujemy się niewyspani i zmęczeni. Największe błędy związane ze snem popełniane są przez osoby pracujące. Praca do późna, ciągły stres, odsypianie nadgodzin w ciągu dnia nie sprzyjają regeneracji organizmu w trakcie snu. Aby uniknąć nadmiernej senności w ciągu dnia należy stosować się do kilku poniższych zasad.
Jak sobie radzić z nadmierną sennością?
Na początek warto zastosować się do kilku zasad dobrego snu, którymi są m.in.:
- – regularna liczba przesypianych godzin
Dla jednych osób będzie to 6 godzin, dla innych 8. Dodatkowo ważne jest, aby zasypiać i budzić się zawsze o tej samej porze. Nawet w weekend powinniśmy wstawać o tej samej godzinie. Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się wtedy do regularnego cyklu i likwiduje to potrzebę drzemek w ciągu dnia.
- – relaks przez snem
Bardzo często kładziemy się spać myśląc o obowiązkach, które nas czekają następnego dnia, jesteśmy zestresowani lub zdenerwowani. Stres i zdenerwowanie nie sprzyjają regeneracji organizmu, dlatego zaraz po przebudzeniu nadal czujemy się senni. Najlepiej zrobić coś co nas uspokaja -krótki spacer, ciepła kąpiel, relaksująca muzyka -to powinno pomóc nam się odstresować.
- – odpowiednie warunki do snu
Należy zawsze pamiętać, aby wywietrzyć pokój przed pójściem spać. Najlepiej, kiedy w pokoju czuć lekki chłód, a okna są zaciemnione.
Jakie badania przy nadmiernej senności w ciągu dnia?
Jeżeli czujemy, że powyższe metody zapobiegania i zwalczania nadmiernej senności nam nie pomagają, należy zrobić rutynowe badania krwi. Podczas szukania przyczyn ciągłej senności zalecana jest szczegółowa morfologia. Przy podejrzeniu problemów z tarczycą wykonuje się badanie krwi z oznaczeniem poziomu hormonów tarczycy: FT3 i FT4 oraz TSH – hormonu przysadki. Jeżeli objawy świadczą o cukrzycy konieczna będzie badanie poziomu cukru we krwi. Warto też zastanowić się, czy ciągłej senności nie wywołuje depresja. Jeżeli rzeczywiście ostatnio występował silny lub długotrwały stres, lęki i fobie, warto zgłosić się do psychologa, który może pomóc zidentyfikować, co leży u podstawy problemu i wybrać odpowiednią terapię, dzięki której uporamy się z depresją i jej objawami.
eh mam ten problem, próbowałam chyba miliona sposobów, ale nic mi nie pomaga 🙁
przeczytaj sobie ten artykuł https://wikidoktor.pl/dexavelan-wywiad-z-ekspertem/
może masz pasożyty i stąd Twój problem