0
odwarstwianie-siatkowki-top

Odwarstwienie siatkówki – Przyczyny, objawy, leczenie

Odwarstwienie siatkówki to powszechne schorzenie oka. Siatkówka to jeden z ważniejszych części oka. Dzięki niej możliwe jest prawidłowe widzenie. Schorzenie to polega na oddzieleniu od struktur oka określanych nabłonkiem barwnikowym. Siatkówka to element gałki ocznej. Znajduje się w jej wnętrzu i umożliwia odbieranie obrazu świata zewnętrznego. Poznaj przyczyny, objawy i leczenie tej choroby gałki ocznej.

Odwarstwienie siatkówki – Jakie są przyczyny?

Przyczyn odwarstwienia siatkówki jest wiele. Schorzenie powstaje na skutek oddzielenia warstwy siatkówki od znajdującej się pod nią naczyniówki. Zazwyczaj siatkówka odwarstwia się w wyniku uszkodzenia siatkówki i powstania w niej otworu. Może być również wynikiem zmian nowotworowych. Bardzo często schorzenie u osób z krótkowzrocznością. Jest to poważne schorzenie okulistyczne, które nieleczone może skutkować utratą lub znacznym pogorszeniem wzroku.

Często schorzenie występuje u osób po 50 roku życia. Odwarstwienie siatkówki oka jest bardziej prawdopodobne u osób, które często chorują na zapalenie spojówek. Ryzyko odwarstwienia siatkówki wzrasta w przypadku guzów gałki ocznej. Może być to schorzenie dziedziczone. Przyczyną schorzenia jest również zwyrodnienie siatkówki. W wielu przypadkach siatkówka oddziela się od naczyniówki w wyniku różnych chorób jak np. zespół Marfana, Danlosa.

Odwarstwienie siatkówki – Objawy

Odwarstwienie siatkówki najczęściej objawia się błyskami w polu widzenia. Powszechnymi objawami są również mroczki, błyski, uczucie zasłony przed okiem. Wielu pacjentów doświadcza znacznego pogorszenia ostrości wzroku. W ciele szklistym oka pojawiają się męty. Schorzeniu może towarzyszyć krwawienie.

Odwarstwienie siatkówki – Typy

Istnieje kilka typów schorzenia. Jednym z nich jest przedarciowe odwarstwienie siatkówki. Przedarcie uniemożliwia przedostanie się płynu podsiatkówkowego z upłynnionego ciała szklistego do przestrzeni podsiatkówkowej. Współwystępuje z odłączeniem ciała szklistego i otworami siatkówki. Szczególnie narażonymi osobami są osoby z krótkowzrocznością wysoką 3,5%. Afakia i pseudofakia predesponują do przedarć podobnie jak i wszelkie urazy, jak również choroby układowe. Do objawów podmiotowych zalicza się pogorszenie widzenia, fotopsje, męty oraz ubytek pola widzenia. Istnieje również nieprzedarciowe odwarstwienie siatkówki. Sensoryczna część siatkówki jest odciągana od nabłonka barwnikowego poprze kurczące się błony szklistkowo-siatkówkowe. Przyczyną może być retinopatia proliferacyjna w cukrzycy, uraz tylnego odcinka oka oraz ciężkie zapalenia wewnątrzgałkowe. Najpowszechniejszym objawem są postępujące ubytki w polu widzenia, gładka i nieruchoma powierzchnia siatkówki.

Innym rodzajem jest nieprzedarciowe wysiękowe odwarstwienie siatkówki. W tym rodzaju płyn podsiatkówkowy dostaje się do przestrzeni podsiatkówkowej przez uszkodzony nabłonek barwnikowy. Odwarstwienie w tym typie ma kształt wypukły, a powierzchnia siatkówki jest gładka i niepomarszczona a przy tym powoduje zjawisko dryfującego płynu. Przyczynami mogą być: guzy naczyniówki, zapalenia oraz przeciek z naczyń podsiatkówkowych. Do rozwoju tego typu schorzenia może przyczynić się nadciśnienie, jak również zatrucie ciążowe.

Odwarstwienie siatkówki – Leczenie

Istnieje wiele sposobów leczenia tego schorzenia. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem okulistą. Niektórych postaci schorzenia nie można leczyć farmakologicznie. Nieleczone grozi utratą wzroku. Przedarcie siatkówki można wyleczyć stosując laseroterapię. W wielu przypadkach jedynym sposobem leczenia schorzenia jest ingerencja chirurgiczna. Naszycie wszczepu polega na zainstalowaniu silikonowej taśmy na gałkę oczną. Następnym sposobem jest laseroterapia, która pozwala na uzyskanie blizn zatrzymujących postęp choroby. Zabieg witrektomii polega na nacięciu twardówki oka. Pozwala to na operowanie i usunięcie błon nasiatkówkowych. Tylko natychmiastowa pomoc okulistyczna jest w stanie poprawić w znacznym stopniu lub przywrócić całkowitą ostrość widzenia.

Nie można jednak zapobiegać odwarstwieniu siatkówki. Jest to schorzenie związane z procesem starzenia się ciała szklistego. Warto jednak regularnie badać dno oka. Pozwala to na uchwycenie momentu tworzenia się otworów, które stanowią pierwszy sygnał alarmujący o odwarstwieniu.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>