0
zapalenie-trzustki-top

Ostre zapalenie trzustki – Na czym polega? Przyczyny, Objawy, Diagnoza, Leczenie

Trzustka to narząd gruczołowy występujący u kręgowców. Jest to ważny gruczoł produkujący enzymy trawienne – przede wszystkim insulinę. Trzustka jest odpowiedzialna za produkcję insuliny oraz somatostatyny. Dzięki insulinie do tkanek przenika glukoza. Jest to jednak narząd szczególnie narażony na różnego rodzaju choroby – w tym nowotworowe. Najczęstszym schorzeniem jest ostre zapalenie trzustki. Na czym polega? Jak się objawia? Jak diagnozować?

Ostre zapalenie trzustki – Na czym polega?

Zapalenie trzustki może przebiegać w formie przewlekłej i ostrej. Forma ostra rozwija się jako efekt zaburzenia równowagi mechanizmów hamujących lub stabilizujących aktywność enzymów w komórkach pęcherzykowych trzustki. Jest spowodowane nieprawidłową dietą i nawykami żywieniowymi, jak i nadużywaniem alkoholu. Postać przewlekła rozwija się jako postępujące zwłóknienie tego gruczołu. Ostre zapalenie trzustki może być wywołane zażywaniem leków, jak również może być symptomem choroby nowotworowej. Jest efektem nadaktywności proenzymów trzustkowych, które prowadzą do samotrawienia narządu. Skutkiem choroby może być całkowite zniszczenie trzustki lub krwotok wewnętrzny.

W przeważającej większości przypadków choroba ma łagodny przebieg. Śmiertelne przypadki stanowią 20-30% wszystkich zachorowań. Śmierć może nastąpić już po tygodniu od pojawienia się objawów. Reakcja zapalna może doprowadzić do zaburzenia czynności narządów. Tego rodzaju schorzenie najczęściej występuje wraz z chorobami dróg żółciowych. Szczególnie narażonymi na zachorowanie są osoby w wieku 50-70 lat.

Ostre zapalenie trzustki – Jakie są przyczyny?

Ostre zapalenie trzustki rozwija się w wyniku nałożenia się na siebie wielu przyczyn. Chorobę powoduje nadmierne spożywanie alkoholu lub niewłaściwe nawyki żywieniowe. Do pozostałych przyczyn rozwoju schorzenia zalicza się:

 • Hiperlipidemia – wysoki poziom cholesterolu we krwi,

 • Urazy jamy brzusznej,

 • Powikłania po badaniu endoskopowym,

 • Zarażenie pasożytnicze glistą ludzką,

 • Zakażenie wirusowe,

 • Wady rozwojowe trzustki,

 • Nadczynności przytarczyc.

W ok. 10% ustalenie przyczyn ostrego zapalenia trzustki jest niemożliwe. Jest to idiopatyczne ostre zapalenie trzustki. Jest diagnozowane wtedy, gdy przyczyna choroby jest nieznana.

Ostre zapalenie trzustki – Objawy

Objawia się silnym bólem brzucha. Zazwyczaj objawom towarzyszy gorączka, wymioty oraz niedrożność jelit. Bardzo często objawem jest podwyższony puls, obniżone ciśnienie. Zapalenie trzustki objawia się również dolegliwościami ze strony układu moczowego. Często objawom towarzyszy bezmocz. Do najczęstszych występujących objawów należy:

 • Nagły, silny ból w nadbrzuszu – trwa dłużej niż jeden dzień, stopniowo przybiera na sile,

 • Wstrzymanie oddawania stolca, gazów,

 • Intensywne wzdęcia,

 • Wymioty,

 • Czerwonosinawe zabarwienie twarzy,

 • Gorączka (70-80% przypadków),

 • Zaburzenia świadomości,

 • Wybroczyny wokół pępka.

W przypadku wystąpienia ostrych objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Ostre zapalenie trzustki – Jak diagnozować?

Najczęściej pacjenci zgłaszają się po pomoc lekarską, gdy wystąpią silne dolegliwości bólowe. Badaniem diagnozującym jest badanie laboratoryjne krwi oraz badanie obrazowe USG jamy brzusznej. Ważne jest oznaczenie enzymów trzustkowych takich jak amylaza i lipaza. Schorzenie charakteryzuje się wyższą aktywnością lipazy we krwi. Zwiększony poziom bilirubiny i enzymów wątrobowych jest wskazaniem diagnozy. Bardzo często lekarz zleca wykonanie oceny stężenia wapnia i lipidów we krwi.

Ostre zapalenie trzustki – Jak leczyć?

Leczenie może przyjąć charakter zachowawczy lub inwazyjny. Na początku leczenie polega na podawaniu środków przeciwbólowych. Stosowane jest leczenie nosowo-żołądkowe lub dożylne. Odżywianie doustne zaleca się wówczas, gdy ustąpią wymioty, nudności i bóle brzucha. Wielu specjalistów w początkowej fazie leczenia zaleca zastosowanie 3-4 dniowych głodówek oraz nawadnianie.

Schorzenie może wymagać leczenia inwazyjnego. Szczególnie w przypadku kamicy żółciowej. Zaleca się usunięcie pęcherzyka żółciowego. Obecnie nie istnieje jedna, skuteczna metoda leczenia ostrego zapalenia trzustki. Łagodna postać choroby ustępuje u wszystkich chorych. Nie prowadzi do uszkodzenia narządów jamy brzusznej. 10% ciężkich przypadków zachorowań kończy się śmiercią, jednak choroba nawet w przebiegu ciężkim jest możliwa do całkowitego wyleczenia bez powikłań.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>