0
Osutki polekowe – czym są? Jak się objawiają? Jak je leczyć?

Osutki polekowe – czym są? Jak się objawiają? Jak je leczyć?

Osutki polekowe to efekt stosowania określonych leków. Przyjmowanie leków niezależnie od rodzaju ma poważny wpływ na stan i kondycję skóry. Długotrwałe stosowanie leków ma swoje skutki, które są widoczne na skórze. Zmiany alergiczne występują u 20-30% pacjentów. Czym są? Jak się objawiają? Jak je leczyć?

Osutki polekowe – czym są?

Osutki polekowe to ogólna nazwa zmian skórnych, uczuleniowych i alergicznych na niektóre leki stosowane doustnie lub zewnętrznie. Zmiany te występują u 20-30% pacjentów. Osutki polekowe cechują się różnorodnością objawów klinicznych w zależności od mechanizmu powstawania i czynników wywołujących. Jest to rodzaj alergii polekowej.

Czynnikiem ryzyka jest wzrastający wiek oraz zażywanie wielu środków leczniczych oraz zaburzenia czynności wątroby i jelit. Ryzyko wystąpienia osutek zwiększa się u osób z AIDS. Alergiczne zmiany skórne występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest to objaw niepożądany stosowania leku. Osutki objawiają się zmianami na skórze i w obrębie błon śluzowych. Możliwe zmiany skórne to pokrzywka, plamy, grudki, zmiany krwotoczne, zmiany martwicze, pęcherze.

Zmiany skórne mogą być wywołane lekami takimi jak salicylany i sulfonamidy. Pokrzywkę mogą powodować różnego rodzaju antybiotyki, jak pirazolony, środki kontrastowe lub kwas acetylosalicynowy.

Osutki polekowe – objawy

Skutki uboczne stosowania leków są częste. Powszechnym objawem schorzenia są zmiany na skórze i w błonach śluzowych. Objawy są uzależnione od rodzaju zmiany skórnej.

Plamy na skórze mogą być wywołane przez salicylany i barbiturany. Zapalenie naczyń, różne rozsiane zmiany skórne są wywoływane przez środki antybakteryjne, jak antybiotyki i sulfonamidy. Rumień wysięgowy pojawia się jako reakcja na sulfonamidy, barbiturany, kwas acetylosalicylowy. Rumień guzowaty może być wywołany przez sulfonamidy, salicylany oraz dosustne środki antykoncepcyjne.

Rumień trwały objawia się brunatnymi plamami na skórze, które pojawiają się w tym samym miejscu przy ponownym zażywaniu leku.

Najczęstszym objawem jest obrzęk, plamy, rumień, pokrzywka, wyprysk, jak również krosty lub trądzik. Bardzo często na skórze występują zmiany pęcherzykowe i pęcherzowe. Konsekwencją przyjmowania leków mogą być zmiany w obrębie paznokci, jak i łysienie. Osutka może obejmować całe ciało lub jego wybrane partie lub występować na określonych częściach ciała. Wykwitom skórnym często towarzyszy świąd, osłabienie, gorączka, ból oskrzeli. Mogą pojawić się również zmiany natury biochemicznej, jak leukopenia, eozynofilia oraz anemia. Osutki po lekach można rozpoznać po wystąpieniu rumienia wielopostaciowego, rumień trwały, rumień guzowaty.

Osutki polekowe – jakie leki wywołują zmiany skórne?

 Istnieje pewna grupa leków powoduje wystąpienie określonych reakcji alergicznych i zwiększa się ryzyko pojawienia się niepożądanych odczynów skórnych. Do środków farmakologicznych, które najczęściej powodują osutki polekowe należą:

  • salicylany,
  • barbiturany,
  • fenytonina,
  • tetracyklina,
  • furosemid,
  • penicylina,
  • niestereoidowe leki przeciwzapalne.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zażywanie tych leków spowoduje wystąpienie niepożądanych objawów skórnych.

Osutki polekowe – rozpoznanie i leczenie

Podstawą diagnozy jest wywiad z chorym. Osutki są diagnozowane przez badanie fizykalne oraz badanie krwi obwodowej. Na podstawie wywiadu specjalista jest w stanie określić, co może powodować potencjalne zmiany. Badaniami dodatkowymi, które można wykonać jest test ekspozycji na dany lek i naskórkowe testy płatkowe. Podstawą leczenia jest zaprzestanie przyjmowania leku, który powoduje reakcje alergiczne.

Zaleca się stosowanie preparatów na skórę, które mają łagodzić i przyspieszać gojenie się wykwitów. Leczenie polega na usunięciu z organizmu leku wywołującego reakcję alergiczną. W tym celu zaleca się stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych. Kurację warto uzupełnić o leki przeciwhistaminowe, wapń oraz witaminę C. Jeżeli lek, który powoduje zmiany zostanie ustalony, należy unikać jego przyjmowania w przyszłości.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>