0
problemy-zolodkowe-top

Przyczyny problemów żołądkowych

Problemy żołądkowe bywają bardzo uciążliwe w codziennym życiu, a wszystko przez powtarzający się ból brzucha, nawracające biegunki zaparcia czy gazy. Często leczone są objawy, co pomaga tylko na chwilę, przyczyny pozostają a dolegliwości powracają. Jakie więc mogą być przyczyny problemów żołądkowych? Często powodem jest zła dieta, która powoduje, że w organizmie zbierają się toksyny i zaburzają pracę układu pokarmowego. Innym powodem może być choroba pasożytnicza albo zespół jelita nadwrażliwego. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym przyczynom problemów żołądkowych.

Zła dieta a praca żołądka

Pierwszą przyczyną problemów z żołądkiem jest przede wszystkim zła dieta. Ból brzucha i częste zaparcia występują często u osób, których dieta jest uboga w warzywa i owoce. Częste gazy i problemy z wypróżnianiem pojawiają się po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw zawierających np. kapustę, fasolę lub rośliny strączkowe. Problemom żołądkowym sprzyjają tłuste, smażone potrawy, ale również jedzenie w pośpiechu. Na problemy żołądkowe zazwyczaj pomagają napary ziołowe, rumianek, mięta czy zielona herbata. Przy przewlekłych bólach i problemach trawiennych powinno się zmienić dietę na lekkostrawną, jeść potrawy gotowane a nie smażone, należy unikać mocno przyprawionych potraw. Osoby z uczuciem zgagi, wzdęciami, skurczami i bólem żołądka powinny unikać produktów mlecznych, gdyż stymulują one dodatkowo produkcję kwasów żołądkowych, napojów gazowanych (wywołują one wzdęcia) oraz ograniczyć spożywanie błonnika. Woda hamuje cofanie się soków trawiennych, dlatego powinno spożywać się minimum 2 litry wody dziennie.

Ból brzucha spowodowany pasożytami

Problemy żołądkowe mogą być spowodowane zakażeniem pasożytami, mogą być to owsiki, lamblie, tasiemiec, ale też wiele, wiele innych. Do zarażenia prowadzi spożywanie surowych ryb, warzyw i owoców, nieprawidłowa higiena, np. zbyt rzadkie lub niedokładne mycie rąk, kontakt ze zwierzętami, kąpiele w zbiornikach wodnych i wiele innych. Oprócz bólu żołądka mogą występować wymioty, biegunki, wzdęcia, zaparcia, ale też osłabienie, bóle głowy, spadek masy ciała lub gwałtowne tycie. Charakterystycznym objawem jest też nieprzyjemny zapach z ust oraz problemy skórne. Objawy utrzymują się zazwyczaj przed bardzo długi czas. Długotrwała obecność pasożytów w organizmie może powodować bardzo poważne choroby, uszkodzenie nerek, wątroby i serca. Pasożyty obniżają odporność organizmu, dlatego osobom zakażonym łatwiej o inne infekcje. Leczenie polega na przyjmowaniu leków i suplementów pomagających usunąć pasożyty i ich jaja z organizmu. Więcej na ten temat można zaleźć w wywiadzie ze specjalistą ds. chorób pasożytniczych, o którym pisaliśmy tutaj.

Zespół Jelita Nadwrażliwego

Kolejną przyczyną problemów żołądkowych może być Zespół Jelita Nadwrażliwego – jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego, które nie są związane z nieprawidłową budową jelit. Nie występują przy tej chorobie zmiany w tkankach ani uszkodzenia mechaniczne. Choroba oznacza nieprawidłowe funkcjonowanie jelit. Charakteryzuje się nawracającymi bólami brzucha, wzdęciami i zaburzeniami wypróżniania się, występują naprzemiennie długotrwałe biegunki i zaparcia. Na chorobę mają wpływ czynniki psychogenne i genetyczne. Nieprawidłową pracę jelit stymuluje nieprawidłowa praca układu nerwowego, np. stres, silne emocje, depresja. Diagnoza stawiana jest zazwyczaj po wykluczeniu innych chorób. Dopiero kiedy sprawdzona zastanie budowa układu trawiennego i nie stwierdzi się żadnych zmian a nadal utrzymują się opisane objawy można stwierdzić, że dolegliwości żołądkowe spowodowane są zespołem jelita drażliwego. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, często poprzez podawanie leków. Często stosowane są leki uspokajające. Zaleca się zwiększenie ruchu w codziennym życiu, ponieważ podczas ruchu wzmacnia się system nerwowy, co może pomóc pozbyć się problemu.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>