0
Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, leczenie

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, jak leczyć? Co na rwę kulszową?

Rwa kulszowa, inaczej zapalenie korzonków to jedno z popularnych schorzeń dotykających dolną część kręgosłupa. Objawy rwy kulszowej zazwyczaj pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie: wystarczy jeden nieodpowiedni ruch, dźwignięcie i pojawia się promieniujący ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Sprawdź czym jest rwa kulszowa? Jakie są przyczyny? Jak jest diagnozowana? Jak można ją leczyć?

Rwa kulszowa – czym jest? Jakie są przyczyny?

Rwa kulszowa powstaje w wyniku ucisku na nerwy rdzeniowe, które tworzą nerw kulszowy – największy nerw obwodowy w organizmie człowieka. To poważne schorzenie, którego objawy są dokuczliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Schorzenie jest potocznie znane jako atak korzonków nerwowych.

Ból w ataku rwy kulszowej pojawia się w następstwie mechanicznego nacisku uszkodzonej tarczy rdzeniowej na korzenie nerwowe. Rwa kulszowa jest najczęściej opisywana jako ostry, rwący i kłujący ból okolicy lędźwiowo – krzyżowej o charakterze promieniującym.

Za przyczynę rwy kulszowej uznaje się zapalenie lub ucisk korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Do najczęstszych przyczyn zalicza się wypadający krążka międzykręgowego oraz ciasnota kanału kręgowego, tzw. stenoza.

Rwa kulszowa – objawy

Do najczęstszych objawów rwy kulszowej zalicza się promieniujący od kręgosłupa ból. Objawy rwy kulszowej są trudne do pomylenia z innym schorzeniem. Potocznie za objaw rwy uważa się tzw. ból korzonków.

Najczęściej pojawia się w okolicy dolnej kręgosłupa i promieniuje przez biodro, pośladek i udo. Chory odczuwa również pieczenie i mrowienie. Wszystkie objawy rwy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Niezależnie od pozycji ciała ból odczuwany jest z jednakowym nasileniem oraz może nasilać się wraz z wykonywaniem określonych ruchów.

W skrajnych przypadkach może wystąpić niedowład mięśni, przykurcze, kłopoty z wypróżnianiem się i oddawaniem moczu. Objawy nasilają się podczas kichania i śmiechu.

Rwa kulszowa – leczenie

Podstawą zastosowania odpowiedniego leczenia jest diagnoza. Kiedy tylko wystąpią objawy, należy skonsultować się ze specjalistą. Zaleca się wizytę u specjalisty, jeżeli ból nie ustąpi po 24 godzinach.

Podczas wizyty diagnostycznej specjalista przeprowadza dokładny wywiad dotyczący lokalizacji bólu, częstotliwości występowania objawów. Leczenie rwy kulszowej składa się z wielu etapów. W przypadku nagłego ataku bólu należy położyć się na wznak na twardym materacu oraz zastosować maści przeciwbólowe. W wielu przypadkach warto również schłodzić miejsce dotknięte bólem. Niemniej jednak w przypadku rwy kulszowej ból ustępuje zazwyczaj po kilku dniach.

Co na rwę kulszową?

W początkowej fazie leczenia specjaliści zalecają przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Mogą być przyjmowane również w formie zastrzyków. Innym sposobem leczenia jest przyjmowanie środków rozluźniających mięśnie, witaminy B. Leczenie rwy kulszowej trwa około 2 tygodni.  Obrazowe badania diagnostyczne są polecane po 2-3 tygodniach nieprzerwanego bólu, co pozwala na rozpoznanie zmian zwyrodnieniowych.

Jednym z popularnych sposobów leczenia rwy kulszowej jest fizykoterapia w postaci zabiegów rehabilitacyjnych. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest wyjazd do sanatorium i zażywanie kąpieli borowinowych oraz naświetleń światłem laserowym.

 

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>