0
SARS – co to jest? Jakie są przyczyny? objawy i leczenie

SARS – co to jest? Jakie są przyczyny? objawy i leczenie

SARS to inaczej ciężka ostra niewydolność oddechowa. Jest to choroba o podłożu wirusowym i dotyczy układu oddechowego. Schorzenie jest często uznawane za atypowe zapalenie płuc. Objawy są podobne do zapalenia płuc. Jakie są przyczyny i jak objawia się ciężka niewydolność oddechowa? Jak przebiega leczenie?

SARS – co to jest?

SARS (ang. severe acute respiratory syndrome)  to zespół ciężkiej i ostrej niewydolności oddechowej. Jest to nietypowe zapalenie płuc. Choroba ma podłoże wirusowe. Po raz pierwszy pojawiła się w 2002 roku w Chinach. Najwięcej  przypadków zachorowań odnotowano w Chinach, Singapurze, Hongkongu, Tajwanie oraz Kanadzie. Stosunkowo mniej osób chorowało w USA . Były to osoby, które wcześniej podróżowały w rejony epidemii choroby. W ciągu kilku miesięcy choroba rozprzestrzeniła się w inne zakątki świata. Jest to choroba zagrażająca życiu. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez kontakt z osobą chorą i kichającą. Wirus może szybować w powietrzu na odległość 1 metra.

Wirusem można zarazić się również poprzez tzw. „brudne ręce”. W temperaturze pokojowej wirus może przetrwać na powierzchniach przedmiotów do 48 godzin. Warto mieć na uwadze, że wirus jest wrażliwy na działanie środków odkażających.

SARS – jak się objawia?

W początkowym okresie objawy choroby przypominają objawy grypy. Choroba najczęściej rozpoczyna się objawami w postaci gorączki powyżej 38 stopni. U co czwartego chorego występuje łagodna biegunka. Mogą towarzyszyć jej dreszcze. Inne objawy, które mogą pojawić się w ciągu 2-3 dni od zakażenia to:

  • ogólne osłabienie,
  • bóle mięśni,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • bóle głowy
  • dyskomfort
  • suchy kaszel
  • zapalenie płuc
  • niedotlenienie

W pierwszym etapie choroby nie ujawniają się objawy ze strony układu nerwowego oraz przewodu pokarmowego. Po upływie 3-7 dni nasilają się objawy ze strony dolnych dróg oddechowych w postaci suchego kaszlu i duszności. Charakterystyczny jest obniżenie poziomu natlenienia krwi. Za przyczynę  rozwoju choroby uważa się odzwierzęcy wirus z rodziny Coronaviridae, nazwany wirusem SARS-CoV.

W 7% przypadków choroba przebiega bardzo ciężko i prowadzi do zgonu. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest cukrzyca, nowotwory złośliwe oraz choroba serca. Wirus atakuje miąższ płucny i prowadzi do zagęszczeń miąższowych w płucach, które są obserwowalne na obrazie radiologicznym RTG.

Na wczesnym etapie choroby dochodzi do spadku liczby limfocytów we krwi. W miarę jak choroba postępuje, zmniejsza się liczba krwinek białych w krwi obwodowej. Niski poziom leukocytów może oznaczać chorobę obniżonej odporności – leukopenię.

Objawy mogą występować łącznie lub osobno. W zaawansowanym etapie choroby dochodzi do duszności. Najdłużej objawy chorobowe utrzymują się do 13 dni. Na skutek nasilonych objawów w wielu przypadkach podłącza się chorego do respiratora. Objawem sugerującym zachorowanie może być kontakt z osobą zakażoną oraz powrót z terenów zachorowań, jak Chiny, Hong Kong, Wietnam, Singapur.

SARS – diagnoza i leczenie

Choroba jest diagnozowana na podstawie wyników morfologii krwi i RTG klatki piersiowej. Nie istnieje w 100% skuteczne leczenie tej choroby. Gwałtowne duszności są powodem niezwłocznej hospitalizacji.

Należy pamiętać, że jest to choroba wysoce zaraźliwa. Jednym ze sposobów leczenia jest izolowanie osoby zakażonej, aż do ustąpienia objawów lub całkowitego wykluczenia choroby.

W leczeniu SARS nieskuteczne jest leczenie antybiotykami. Dane naukowe nie potwierdzają pozytywnego działania kortykosterydów i rybawiryny na leczenie zakażenia wirusowego. Według zaleceń WHO pacjenci zarażeni powinni być izolowani w pokojach z podciśnieniem i z zachowaniem wszelkich barier uniemożliwiających rozprzestrzenianie epidemii. Dotychczas nie stwierdzono możliwych modyfikacji koronowirusa.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>