30
Funkcje półkul mózgu - Jak uczyć się angażując dwie półkule?

Speak Express – jak efektywnie uczyć się języka i korzystać z obydwu półkul mózgu jednocześnie?

W jaki sposób nowoczesne platformy do nauki języka, takie jak Speak Express, wykorzystują potencjał naszego mózgu do szybkiej nauki?

Ludzki mózg uznawany jest za najważniejszy organ w naszym organizmie, jednocześnie będąc najbardziej skomplikowaną jego częścią. Nazwa tego narządu wywodzi się z języka greckiego, które tłumaczone jest jako „wewnątrz” lub „głowa”. Zbudowany jest z dwóch półkul, w których znajdują się zwoje mózgowe, dzięki którym spełniane są różne funkcje życiowe, jak na przykład oddychanie. To one są odpowiedzialne za nasze uzdolnienia, dlatego jedni mogą myśleć twórczo, a inni logicznie. Budowa zwojów odpowiada również za zdolności manualne oraz za bycie lewo- lub praworęcznymi.

Nasz mózg pracuj bez przerwy, a obie półkule wspomagają jego działania. Od nich zależy czy nasz narząd funkcjonuje prawidłowo. Zastanówmy się więc nad tym dłużej i sprawdźmy funkcję obu półkul oraz sposoby efektywnego ich wykorzystania w codziennych zadaniach. Na nasze pytania odpowiadał specjalista od lingwistyki, pan Bogdan Kostecki.

Speak Express i szybka nauka języka. Jak uczy się mózg?

Redakcja: Witamy, panie Bogdanie. Na początek może niech pan opowie nam kilka słów o sobie, czym się pan zajmuje na co dzień.

M.W.: – Od wielu lat zajmuje się testowaniem i badaniem naszego mózgu pod względem przyswajania nowych informacji, ale także ich zapamiętywania. Z wykształcenia jestem lingwistą, a od 15 lat prowadzę własny ośrodek kształcenia językowego w Warszawie. Dzięki mojej pracy pomogłem wielu osobom z trudnościami nauczyć się dowolnego języka obcego, bez względu na ich płeć, wiek, czy wykształcenie. Osobiście uważam, że wiele pomogła mi opracowana – wspólnie z Robertem Hendersonem – formuła nauczania, która bazuje na wykorzystaniu obu półkul: prawej i lewej.

Zanim opowie nam pan więcej o tej metodzie, chciałabym zapytać – dlaczego współgranie obu półkul mózgowych jest tak istotne dla naszego funkcjonowania?

– Obie półkule tworzące nasz mózg, uzupełniają się i wzajemnie wzmacniają. Według hipotezy, osoby z dominacją półkuli lewej myślą analitycznie, postępują racjonalnie i logicznie. Jednakże osoby z przewagą tej drugiej półkuli, tzn. prawej, są bardziej emocjonalne, kreatywne, często uzdolnione artystycznie, działające pod wpływem instynktu lub przeczucia. Niektórzy uważają, że półkulowa dominacja to tylko „widziemisię” badaczy, a każdy człowiek w równym stopniu wykorzystuje obie półkule.

W skrócie: prawa półkula będzie tworzyła pomysły, natomiast lewa podpowie nam, jak je zrealizować. Nasze sukcesy zależą od wykorzystania dwóch półkuli, dzięki nim możemy być kreatywni, a jednocześnie realnie przekuwać je w działania. Wszystko to dzięki aktywności naszego mózgu, a także idealnej komunikacji między dwoma obszarami: lewą i prawą półkulą.

– Lewa półkula mózgu odpowiedzialna jest między innymi za:

 • Mowę; rozumienie tego, co do nas się mówi
 • Pisanie
 • Analitycznie myślenie
 • Rozwiązywanie obliczeń matematycznych
 • Rozpoznawanie za pomocą zmysłu dotyku przedmiotów

Natomiast prawa odpowiada za:

 • Wyobraźnię
 • Kreatywność, pomysłowość
 • Myślenie abstrakcyjne
 • Tworzenie dzieł muzycznych i plastycznych
 • Wyobraźnię przestrzenną

>> Wywiad z ekspertem od chorób pasożytniczych. Jak uchronić się przed pasożytami?

Nauka języków obcych. Jak robi to mózg

Jak to się ma do nauki języków obcych?

– Praktyka nauczyła mnie, że każdy z nas jest inny i ma różne predyspozycję. Tylko co nas warunkuje? Zainteresowałem się tym tematem dość mocno, dużo czytałem, ale również rozmawiałem, głównie ze specjalistami z neurologii. Okazało się, że wszystko tkwi w naszym mózgu, to dzięki niemu jesteśmy w stanie uczyć się i okazywać emocje, nie wspominając już o takich czynnościach bezwarunkowych, jak bicie naszego serca.

Dlatego postanowiłem poszukać czegoś naprawdę silnego, czegoś, co pozwoli bez względu na predyspozycje danych osób lub wiek, nauczyć się języka obcego w sposób szybki i efektowny. Wraz z Robertem Hendersonem opracowaliśmy metodę Speak Express, która bazuje właśnie na wykorzystaniu obu tych półkul.

Co to jest Speak Express?

Na czym polega Speak Express?

– Speak Express to kurs wybranego przez nas języka obcego. Program ten polega na pobudzaniu w równym stopniu obu półkul mózgu, wpływając na powstanie nowych sieci neuronowych. Dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko i bez trudu nauczyć się języka obcego. Forma Speak Express wpływa również pozytywnie na naszą motywację do działania, ponieważ każdego dnia będziemy w stanie nauczyć się ponad 200 nowych słów! Dlatego efekty nauki będą rzutować na nasze późniejsze zaangażowanie do dalszej nauki, ale także na nasze samopoczucie i odwagę w pokonywaniu nowych barier językowych.

Dlaczego uważa pan, że Speak Express jest w stanie nas nauczyć?

– Nie oszukujmy się, nie każda tradycyjna metoda nauki jest w stanie w sposób satysfakcjonujący nauczyć nas obcych słówek na pamięć. Szczególnie, gdy są to starsi ludzie lub ci, którzy nigdy w życiu się nie uczyli języka obcego. Korzystanie z podręczników, oglądanie filmów, nawet gry i zabawy nie były w stanie całkowicie aktywować odpowiednich ośrodków pamięci.

Jak działa Speak Express? Jakie są opinie uczących się?

Tylko, że pan jest lingwistą, dlatego jesteśmy ciekawi, jak zareagowali na tę metodę pańscy podopieczni?

– Szczerze? Już w ciągu dwóch pierwszych dni odezwały się do mnie osoby, które nauczyły się ponad 500 słów! Niektóre nawet po jednym tygodniu nauczyły się języka obcego, dzięki czemu mogły swobodnie porozumieć się w mowie z innymi. Byłem zaskoczony i szczęśliwy, że Speak Express pomaga przezwyciężyć psychiczną blokadę, w wyniku czego moi podopieczni chętniej mówią oraz piszą w języku obcym. Metoda ta więc nie tylko nas uczy, ale także likwiduje strach.

Czyli gwarantuje nam pan, że również nauczymy się tylu słów w ciągu pierwszych 48 godzin?

– Dokładnie tak, nasza metoda nauki jest efektywna i sprawdzona. Jestem pewny, że każdy będzie zadowolony, a jeśli tak się nie stanie, to gwarantujemy zwrot pieniędzy.

Dzięki Speak Express  możemy opanować język obcy już w ciągu 2 tygodni, po kolejnych tygodniach poszerzyć zakres słownictwa na poziom B1 – B2, zwiększyć swoje kompetencje zawodowe, wpłynąć pozytywnie na nasz samorozwój oraz śmiało podróżować.

Dziękujemy serdecznie za rozmowę i za podzielenie się z nami swoją wiedzą na ten temat.

– Cieszę się, że zostałem zaproszony do wywiadu. Uważam, że każdy ma prawo do nauki, nawet jeśli nie czuje się na siłach, bądź twierdzi, że się do tego nie nadaje. Wiemy, że nie są istotne predyspozycje, ale chęci – dzięki nim w szybkim tempie zdołamy nauczyć się języka obcego.

>> Masz problem? Zadaj pytanie specjaliście!

Speak Express wykorzystuje obie półkule mózgu

Co daje zaangażowanie dwóch półkul  mózgu?

Kluczem do skutecznej nauki i zapamiętywania jest zaangażowanie potencjału dwóch półkul mózgu. Sposobem na lepsze zapamiętywanie jest pobudzenie do pracy dwóch półkul. Istnieje szereg ćwiczeń, które wzmacniają współpracę między półkulami.

Jednym z systemów nauczania języków obcych, które oddziałują na dwie półkule, jest multimedialna platforma do nauki języków obcych Speak Express opracowana przez światowej sławy poliglotę Roberta Hendersona. Platforma angażuje dwie półkule mózgu i zwiększa zdolność uczenia się wybranego języka obcego. Dzięki temu jest możliwe zapamiętywanie większej ilości słów i zasad gramatycznych. Podwójny przekaz oddziałuje na dwie półkule mózgu, a mózg pracuje wówczas nawet 5 razy wydajniej, niż zazwyczaj.


30 komentarze do Speak Express – jak efektywnie uczyć się języka i korzystać z obydwu półkul mózgu jednocześnie?

 • wawrzon  powiedział:

  To prawda, tradycyjne metody nauki nie angażują obydwu półkul w równych stopniu, dlatego taka nauka tradycyjna jest mniej efektywna niż taka w której wykorzystuje się obydwie półkule

 • phantomas  powiedział:

  A czy jest sens w takim razie chodzić do szkół językowych jeśli w nich korzysta się z takich tradycyjnych metod?

  • Marzanna  powiedział:

   to zalezy, pewnie są szkoły które korzystaja z takich nowoczesnych metod dzięki ktróym uczysz sie szybko i efektywnie. Mysle ze po prostu musisz sprawdzic jakie metody dana szkola stosuje, nie skreslabym od razu, no ale musisz sie upewnic. Tutaj masz więcej informacji, zastanów się spokojnie nad zakupem – https://bit.ly/2RtNSqh

 • Ava  powiedział:

  to ciekawe jak wiele jeszcze nie wiemy o ludzkim mozgu

 • dexter  powiedział:

  Mam wrażenie że niektórzy to w ogóle nie korzystają z mózgu, nie tylko w trakcie nauki, ale ogólnie 😀

 • xerxes  powiedział:

  Tak naprawdę słabo znamy jeszcze możliwości naszego mózgu i mało o nim wiemy

 • Andrej  powiedział:

  szkoda ze nie mam rozwiniętej prawej półkuli

  • davinchi  powiedział:

   nigdy nie jest za późno xD

 • davinchi  powiedział:

  nasz mózg to piekne narzedzie, dzięki niemu tyle zawdzięczamy

 • Klara  powiedział:

  Korzystałam z platformy Speak Express i jestem zadowolona z efektów. Opanowałam dwa języki obce, z czego jeden na poziomie c1! 🙂

 • puckidwa  powiedział:

  wlasnie zamówilam sobie speak express, nie moge sie juz doczekac 🙂

 • Adamek  powiedział:

  intrygujący pomysł, by wykorzystać działanie dwóch półkuli, by móc efektywnie się nauczyć. Moze zakupie speak express.

 • yurii  powiedział:

  Czytalam o tworcy Speak Express, to bardzo inteligenty i miły człowiek. Opracował tą metodę, gdyż ubolewał nad faktem, że ludzie z całego świata nadal mają problemy z komunikacją międzyludzką, wstydzą się i boją mówić w obcym języku.

 • Jaanek  powiedział:

  chce pojechać do Japonii, jedyne co mi zostało to albo podszlifowac angielski albo nauczyć się japońskiego. Polecacie Speak Express?

  • Agrafka  powiedział:

   Polecamy 😉

 • Renata  powiedział:

  ciekawy artykuł

 • Franek  powiedział:

  Super, że mamy w końcu taką możliwość, by bez przeszkód, móc się uczyć trudniejszych języków obcych i to za pomocą multimedialnej platformy

 • Ksawery  powiedział:

  uczę języka angielskiego w szkole podstawowej i zauważyłem, ze moi podopieczni szybciej łapią język ucząc się za pomocą platformy multimedialnej Speak Express. Uważam, że nie jest to przypadek, co z resztą udowodnił ten wywiad. Cieszę się, że powstają takie narzędzia, które nie tylko ułatwiają pracę, ale tekże uczą innych.

 • HankaM.  powiedział:

  nigdy nie korzystalam z platform jezykowych, ale ta wydaje się być zupelnie inna

  • Yolla  powiedział:

   bo ta platforma jest inna 🙂 prezentuje totalnie inne podejście do tematu, w bardzo fajny i rzetelny sposób przedstawia zagadnienia. Wiem bo sama próbowałam 🙂

   • fale_90  powiedział:

    Dokadnie tak! mam takie samo zdanie na temat tej platformy

 • Danutka  powiedział:

  Dbajmy o nasze umysły 🙂 nie tylko ucząc się języków obcych!

 • garryy  powiedział:

  zgadzam sie, musimy codziennie poddawać ćwiczeniom nasz mózg

 • Alka  powiedział:

  słyszałam cos o treningach mózgu, ale nie wiem co to wlasciwie jest

 • koralowycud  powiedział:

  Z tego co wiem, to najprosztsze ćwiczenia dla mózgu to głównie gry, które wymagają myślenia 🙂 chociażby szachy i warcaby, nauczenie się na pamięć wiersza lub piosenki, rozwiązanie trudnej krzyżówki lub nauczenie się na pamięć długiej listy zakupów. Sposób jest mnóstwo.

 • ed  powiedział:

  znajac jezyki obce jest nam po prostu łatwiej w zyciu

 • Biedronkaa  powiedział:

  kazdy z nas jest inny i inne ma predyspozycje, fajnie, że ktoś o tym pomyslał ;P

 • popek  powiedział:

  Speak Express to rozwiazanie odwiecznego problemu. Nauczyłem się w kilka tygodni języka i teraz mogę swobodnie rozmawiać na żywo lub przez skype.

 • Grażka  powiedział:

  ja również widzę pozytywne efekty z zastosowania tej metody nauczania, moje dzieci lubia naukę angielskiego, a przy okazji i ja mogę sobie odświeżyć co nieco.

 • Chinka  powiedział:

  fajny temat został tu poruszony, na pewno na czasie 😀

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>