Stwardnienie rozsiane to schorzenie, które najczęściej dotyka kobiety. Sclerosis multiplex (SM) to choroba, która powoduje uszkodzenie struktur układu nerwowego. Chociaż na SM nie ma leku, wczesne rozpoznanie choroby pozwala w porę zastosować odpowiednią terapię i złagodzić jej postęp. Czym jest choroba SM? Jakie są jej przyczyny i objawy charakterystyczne? Na czym polega leczenie?
Stwardnienie rozsiane – definicja
Jest to przewlekła choroba układu nerwowego. Polega na nieprawidłowościach w przekazywaniu impulsów nerwowych. Nazwa pochodzi od rozsiania zaburzenia w różnych miejscach układu nerwowego. Schorzenie należy do grupy chorób zapalno-demielinizacyjnych. Choroba powoduje plamkowate zniszczenie mieliny. W wyniku schorzenia dochodzi do zniszczenia struktur układu nerwowego. W Polsce na SM cierpi około 40 tysięcy osób w wieku od 20 do 30 lat. W niektórych przypadkach SM zachodzą w obrębie nerwu wzrokowego i mogą obejmować korę mózgową, śródmózgowie, mostek, móżdżek. Jest to schorzenie, które atakuje własne tkanki. Należy do chorób autoimmunologicznych, która wpływa na funkcjonowanie mózgu i komórek nerwowych.
Stwardnienie rozsiane – przyczyny
Przyczyna tej choroby nie jest do końca znana. Na jej rozwój wpływają ogniska demielinizacyjne znajdujące się w okolicach mózgu i rdzenia. Stwardnienie rozsiane atakuje mielinę, która wchodzi w skład komórek nerwowych. Schorzenie najpierw niszczy dendryty a później aksony. Nagie włókna, pozbawione osłonki mielinowej nieprawidłowo przewodzą impulsy nerwowe. Z badań wynika, że stwardnienie rozsiane ma związek z działaniem układu odpornościowego. Rozwój choroby przebiega różnie w zależności od przypadku. Rzuty SM pojawiają się nagle. Nawroty występują znacznie częściej w okresie wiosenno-letnim.
Stwardnienie rozsiane – podział objawów
Objawy SM można podzielić następująco:
- zaburzenia wzroku,
- zaburzenie czucia,
- kłopoty z utrzymaniem równowagi,
- spastyczność czyli zaburzenia napięcia mięśniowego,
- problemy z mową: bełkotanie, spowolniona mowa,
- problemy z seksem,
- zaburzenia emocjonalne,
- przewlekłe zmęczenie: jeden z najbardziej uciążliwych objawów,
- problemy z wypróżnieniem się.
Warto zwracać szczególną uwagę na objawy wczesne, które mogą sugerować postępowanie choroby. Pozwoli to na wczesne rozpoczęcie terapii i złagodzenie objawów. Objawem alarmującym o rozwoju stwardnienia rozsianego są zaburzenia widzenia, które są efektem pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego i zmian jakie zachodzą w nerwie wzrokowym. Często towarzyszy podwójne widzenie i nieostra wizja oraz utrata kontrastu. Innym objawem alarmującym są rzuty w postaci odrętwień kończyn, uczucie kłucia szpilkami. Często występuje wrażenie przepływu prądu przez kręgosłup.
Stwardnienie rozsiane – diagnoza i leczenie
Podstawą diagnozy schorzenia jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Badanie to jest w stanie określić zaawansowanie schorzenia. Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od zgłoszenia się do lekarza z problemami natury neurologicznej. W przypadku SM należy wykluczyć inne choroby, które dają podobne objawy, jak np. kiła, dyskopatia. Należy określić oddziaływanie choroby na cały układ nerwowy.
Osobom chorującym na SM z rdzenia kręgowego pobiera się płyn rdzeniowo-mózgowy, aby określić poziom immunoglobiny G. Dodatkowo neurolog określa sprawność chorego na podstawie różnych wskaźników. Jednak proces diagnostyczny nie jest długotrwały. Jest znana w środowisku medycznym jako najczęściej występująca choroba układu nerwowego. W celu diagnozy zaleca się wykonanie badania obrazowego mózgu. Diagnoza ma wykluczyć rozwój innych chorób układu nerwowego o podobnym przebiegu.
Leczenie SM polega na podawaniu leków modyfikujących przebieg choroby, zmniejszających ataki oraz łagodzący objawy SM powodowane przez zniszczenia w układzie nerwowym. Cały czas trwają prace nad opracowaniem leku, który skutecznie eliminowałby objawy SM. Bardzo wiele leków znajduje się w fazie badań. W terapii SM zalecana jest również rehabilitacja oraz aktywność fizyczna.
Najnowsze komentarze