0
tradzik-rozowaty-top

Trądzik różowaty u osób dorosłych – Jak się objawia? Jak leczyć?

Trądzik to nie tylko problem osób w wieku dojrzewania. To również schorzenie, z którym borykają się dorośli po 30 roku życia. Powszechnie trądzik uchodzi za problem osób w wieku dojrzewania. Jest to myślenie błędne. Dermatoza – trądzik różowaty to choroba przewlekła, remisyjna. Przebieg choroby jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji, stanu skóry i ogólnego zdrowia. Trądzik u dorosłych zaczęto wyróżniać od niedawna. Obecnie jest to jedna z chorób społeczno-cywilizacyjnych.

Jest to choroba, która swoimi objawami znacznie różni się od przebiegu w młodzieńczej odmianie. Trądziku różowatego u dorosłych nie można porównywać z trądzikiem młodzieńczym i leczyć tymi samymi metodami. Trądzik różowaty najczęściej pojawia się po 30 roku życia. Jest związana  z podwyższoną produkcją łoju. Jest to powszechne schorzenie skóry występujące u ok. 10% społeczeństwa. Co to jest trądzik różowaty? Jakie są przyczyny schorzenia? Jakie objawy? Jak leczyć objawy i przyczyny trądziku różowatego?

Trądzik różowaty – Co to jest? Jakie są przyczyny?

Trądzik różowaty to choroba skóry, która dotyka osoby w różnym wieku i niezależnie od płci. Jest przewlekłe i uciążliwe zapalenie skóry. Trądzik różowaty najczęściej pojawia się na twarzy. Z tego powodu jest problemem kłopotliwym i dla wielu osób szpecącym.  Trądzik różowaty inaczej rosacea dotyczy osób w wieku dojrzałym. Nie jest chorobą skórną zarezerwowaną wyłącznie dla osób w wieku dojrzewania.

Jest to schorzenie zapalne skóry, które przebiega naprzemiennie, wieloetapowo i z różnym nasileniem. Są okresy wyciszenia zmian trądzikowych, jak i zaostrzenia objawów. Trądzik różowaty jest diagnozowany głównie u osób dorosłych po 30 roku życia. Znacznie częściej na trądzik różowaty cierpią kobiety, jednak to u mężczyzn dochodzi do przerostu zmian.  W przypadku kobiet częstą podstawą do pojawienia się trądziku różowatego są zaawansowane zmiany hormonalne. Często jest spowodowany nieodpowiednią dietą bogatą w ostre i pikantne przyprawy i stresu.

Trądzik różowaty przyjmuje formę grudkowo-kostkową, przerostowo-naciekową, ziarniakową. Bardzo często powoduje powstawanie zaskórników, zmian zapalnych. U osób dorosłych jest spowodowany najczęściej przez stres, zanieczyszczenia środowiska, jedzenie słodyczy, jak również rozregulowaną gospodarką hormonalną. Przyczyną trądziku mogą stanowić problemy z układem trawiennym, jak i alergie pokarmowe. Zaburzenia naczynio-ruchowe to kolejna przyczyna występowania trądziku różowatego. Zaostrzenie zmian trądzikowych powoduje stres, ekspozycja na słońce, choroba tarczycy oraz zaburzenia owulacji.

Trądzik różowaty – Jak się objawia?

Ta przewlekła choroba skóry objawia się w formie rumieni, grudek i krost, które umiejscawiają się na nosie i policzkach.  Zmiany skórne wywołane przez trądzik różowaty  pojawiają się również na czole i podbródku.

Najczęściej trądzik różowaty umiejscawia się na twarzy, rzadko zmiany ropne pojawiają się w dolnej części tułowia i na plecach. Choroba zazwyczaj nie występuje przed okresem pokwitania. Trądzik różowaty prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Pierwszym objawem, który chory u siebie zauważa jest zaczerwieniona skóra twarzy. Następnie pojawiają się swędzące grudki i krostki. Zatkane pory i zaskórniki najczęściej.

Pomimo znajomości objawów trądziku różowatego dokładne przyczyny nie są wyjaśnione.  Trądzikowi różowatemu towarzyszy nadmierne zaczerwienienie skóry oraz nadmierny łojotok.

Trądzik różowaty – Jak leczyć?

Objawy trądziku różowatego są trudne do wyleczenia. Każdy pacjent powinien rozpocząć od wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej. Z perspektywy leczenia dermatologicznego trądzik młodzieńczy i różowaty jest podobny. Inaczej jednak przebiega jego leczenie. Ważnym czynnikiem, który determinuje skuteczność leczenia dermatologicznego jest utrzymywanie skóry w czystości. Zmiana diety również jest polecana jako wzmacniająca efekty leczenia dermatologicznego.

U osób dorosłych znacznie szybciej dermatolog decyduje się na włączenie leczenia antybiotykami. Elementem uzupełniającym antybiotykoterapię w leczeniu trądziku różowatego jest stosowanie preparatów nawilżających, a nie wysuszających skórę, jak w przypadku trądziku młodzieńczego. Kuracja trądzikowa to nie tylko środki farmakologiczne. Wielu specjalistów poleca kremy z kwasem azalainowy oraz peelingi z wykorzystaniem kwasu pirogronowego, migdałowego, glikolowego oraz zabiegi mikrodermoabrazji.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>