0
Włókniaki – czym są? Przyczyny, objawy - jak je leczyć?

Włókniaki – czym są? Przyczyny, objawy, leczenie

Włókniaki (łac. fibroma) to powszechnie występująca zmiana skórna. Należy do nowotoworów łagodnych i zazwyczaj nie wymaga leczenia. Nie stanowią zagrożenia dla życia i są traktowane jako defekt kosmetyczny. W wielu przypadkach fibroma nie musi być usuwana.

Włókniaki – czym są?

Włókniaki (łac. Fibroma) to łagodny nowotwór, który powstaje z tkanki łącznej włóknistej. Mają postać grudkowatych narośli. Wyróżnia się rodzaje narośli miękkie i twarde. Pojawiają się na różnych obszarach ciała. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie ulegają zezłośliwieniu. W wielu przypadkach zmiany nie są usuwane. Zazwyczaj stanowią nieestetyczny defekt.

Narośle mają charakter wrodzony i mogą pojawiać się w różnym wieku. Zazwyczaj występują na skórze licznie. Mają nieco ciemniejszą barwę od reszty skóry. Drobne narośle umiejscawiają się na szyi i karku. Nie ustępują samoistnie. Włókniaki miękkie to zazwyczaj zmiany wrodzone. Odmiana twarda jest zazwyczaj wynikiem przebytego urazu, ukąszenia lub uszkodzenia skóry.

Miękka odmiana  narośli może wyrastać bezpośrednio spod skóry i zazwyczaj ma postać kulistych guzków i może przypominać okrągłe guzki. Umiejscawiają się na dekolcie i szyi oraz wszędzie tam, gdzie skóra jest narażona na otarcia. Ich występowanie może być uwarunkowane genetycznie.

Włókniaki – przyczyny i objawy

Narośle mogą występować w wyniku wielu przyczyn, które różnią się w zależności od rodzaju. Włókniaki mogą rozwijać się już w życiu wewnątrzmacicznym. Jest duże prawdopodobieństwo, że mogą być dziedziczne. Często są to nowotwory nabyte. Schorzenie występuje powszechnie. Ma je niemal każdy dorosły. Na rozrost narośli może wpływać ciąża. Włókniaki charakteryzują się nieprawidłową morfologią tkanki łącznej.

Przyjmuje się, że narośle te mają charakter wrodzony. Diagnozę włókniaków przeprowadza dermatolog. Przyczyna powstawania fibromy nie jest do końca znana. Niektóre schorzenia zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju fibromy:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • choroby endokrynologiczne,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,

Włókniaki częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Fibroma to często występujące schorzenie skóry. Najczęściej tworzą się z tkanki łącznej zarodkowej. Narośle występujące na szyi, w okolicach pachwin i pach są odmianą miękką. Zazwyczaj pojawiają się samoistnie i nie są usuwane chirurgicznie. Odmiana twarda (dermatofibroma) to zmiany zbudowane z wielu włókien kolagenowych i kilku komórek fibroblastów. Ich przyczyną najczęściej jest uraz lub stan zapalny. Zazwyczaj są zlokalizowane w obrębie kończyn górnych i dolnych.

Narośle przyjmują niewielkie rozmiary. Ich średnica nie przekracza 2 mm, ale może sięgać nawet do 5 cm. Dają się wprowadzić pod skórę pod wpływem nacisku palca. Zazwyczaj mają ciemniejszy kolor niż reszta skóry. Nie są bolesne, ale u osób ze znaczną otyłością mogą powodować stany zapalne. W takich przypadkach zaleca się noszenie luźniejszej garderoby. Do fibromy w odmianie miękkiej bardzo podobne są wszelkiego rodzaju tłuszczaki i brodawczaki. W celu rozpoznania rodzaju należy skonsultować się ze specjalistą. 

Włókniaki – jak wygląda diagnoza? Jak je usunąć?

Narośle są diagnozowane przez dermatologa. Zdiagnozowanie wymaga konsultacji specjalistycznej. Diagnoza nie jest skomplikowana. Zmiany naroślowe nie muszą być usuwane. W większości przypadków nie stosuje się żadnego leczenia.

Warto pamiętać, że jedynie specjalista odróżni włókniaka od brodawczaka, czy tłuszczaka. Jeżeli zmiany występują licznie specjalista może zalecić ich chirurgiczne usunięcie.Usunięcie  narośli może pozostawić po sobie trwałe blizny. W przypadku dużych zmian, które lekarz zaleca usunąć chirurgicznie istnieją metody alternatywne usuwania narośli:

  • elektrokoagulacja włókniaków – zmianę traktuje się prądem o wysokiej częstotliwości, ścianki narośli nagrzewają się i w konsekwencji łatwiej jest ją usunąć,
  • laser CO2 – ta metoda nie pozostawia żadnych blizn, nie powoduje krwawienia,
  • krioterapia – polega na wymrażaniu zmiany, zmiana jest usuwana ciekłym azotem o temperaturze – 140 stopni Celsjusza.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>