0
zapalenie-drogi-top

Zapalenie dróg żółciowych – Przyczyny, Objawy, Diagnoza, Leczenie

Zapalenie dróg żółciowych to schorzenie charakteryzujące się zaleganiem żółci w przewodach wątroby. Może spowodować uszkodzenie wątroby lub jej niewydolność. Jest powodowana kamicą żółciową lub rozwija się w wyniku reakcji autoimmunologicznej. Poznaj przyczyny. Przeczytaj o objawach, diagnozie i leczeniu zapalenia dróg żółciowych.

Zapalenie dróg żółciowych – Czym jest?

Zapalenie dróg żółciowych to choroba, która polega na zaleganiu treści żółciowej w wątrobie. Zapalenie może doprowadzić do uszkodzenia komórek wątroby i niewydolności organu. Może również doprowadzić do rozwoju nowotworu. Jest to stan zapalny przewodów ulokowanych poza wątrobą. Ich zadaniem jest doprowadzenie żółci do wątroby i odprowadzanie żółci z wątroby do dwunastnicy. Stan zapalny zawęża przewody żółciowe i doprowadza do zatrzymania w nich żółci. Wyróżnia się dwie postacie choroby:

  • Pierwotne stwardniające zapalenie przewodów żółciowych – należy do schorzeń autoimmunologicznych (organizm zaczyna atakować sam siebie). Nie jest następstwem żadnej choroby. W tej postaci dochodzi do zapalenia jelit. Dotyczy najczęściej mężczyzn w wieku 30-50 lat.
  • Wtórne zapalenie dróg żółciowych – rozwija się w następstwie innej choroby dróg żółciowych. Stanowi 90% wszystkich przypadków. Przyczynami wtórnego zapalenia może być kamica dróg żółciowych, zapalenie trzustki, urazy jamy brzusznej.

Zapalenie dróg żółciowych – Objawy

Schorzenie może rozwinąć się u osób w każdym wieku. Może występować w postaci ostrej, przewlekłej oraz nawracającej ropnej. Objawy są uzależnione od postaci choroby. W przypadku pierwotnie stwardniającego zapalenia najczęściej występuje u osób po 40 roku życia. Zauważalnym objawem jest spadek masy ciała, obniżenie samopoczucia, chroniczne uczucie zmęczenia. Pacjenci doświadczają świądu skóry oraz żółtaczki. Jednak ta forma schorzenia występuje stosunkowo rzadko. Jest trudne do wykrycia, gdyż rozwija się bezobjawowo.

Wtórna postać zapalenia rozwija się w wyniku towarzyszących chorób dróg żółciowych. Zgromadzona żółć ulega zakażeniu. Najczęściej rozwija się w wyniku przeniknięcia do układu pokarmowego bakterii. Do rozwoju tej postaci może dojść również w wyniku obecności pasożytów w organizmie. Ta postać najczęściej objawia się gorączką, dreszczami, bólem w górnej części brzucha oraz ogólnym osłabieniem.

Zapalenie dróg żółciowych – Diagnoza

Schorzenie jest trudne do zdiagnozowania, gdyż w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo. Jest diagnozowana na podstawie badania morfologicznego krwi z oznaczeniem poziomu enzymów wątrobowych. Podwyższony poziom enzymów wątrobowych takich jak ALT, GGTP świadczy o rozwoju choroby. W diagnozie użytecznym badaniem jest diagnostyka obrazowa USG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Symptomem sugerującym rozwój choroby może być wzrost poziomu bilirubiny i krwinek białych, których zadaniem jest ochrona Częstym badaniem wykonywanym w diagnostyce jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, która jest połączeniem endoskopu i rentgena.

Zapalenie dróg żółciowych – Leczenie

Zalecane w leczeniu jest zastosowanie odpowiedniej diety. W trakcie leczenia szpitalnego pacjenci są nawadniani poprzez kroplówki. Leczenie może mieć charakter objawowy. Podaje się środki przeciwbólowe, łagodzące objawy. W wielu przypadkach leczenia podaje się antybiotyki zwalczające zakażenie bakteryjne. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenia operacyjne, za pomocą ECPW z poszerzeniem przewodów żółciowych. Często w leczeniu stosuje się penicylinę z inhibitorem.

W przypadku nawrotów zapalenia stosuje się przeszczep wątroby. Gdy po przeszczepie zapalenie powraca specjalista zaleca terapię objawową. Czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu jest tłusta dieta, ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki, jak również otyłość. Aby uniknąć zachorowania należy utrzymywać zdrową dietę ubogą w tłuszcze nasycone, jak również prowadzić aktywny tryb życia. Jeżeli zapalenie powoduje nowotwór nie rokuje całkowitego wyleczenia.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>