0
zapalenie-pluc-top

Zapalenie płuc – Co to jest? Jak się objawia? Jak leczyć?

Zapalenie płuc to powszechne schorzenie układu oddechowego. Najczęściej jest wywołana przez różnego rodzaje wirusy, bakterie i grzyby. Jest to jedno z głównych schorzeń układu oddechowego w Stanach Zjednoczonych. Jest to choroba śmiertelna. Ok. 60 000 przypadków kończy się śmiercią. Nie należy ignorować pierwszych objawów choroby i natychmiast podjąć leczenie. Choroba w wielu wypadkach wymaga hospitalizacji. Ok. 1 mln osób chorujących trafia na leczenie do szpitala. Zapalenie płuc jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. 1/3 wszystkich przypadków zachorowań stanowią osoby po 65 roku życia. Osoby w wieku podeszłym są znacznie częściej hospitalizowane. Leczenie trwa również dłużej.

Zapalenie płuc – Co to jest?

Zapalenie płuc jest infekcją płucną, która może być bardzo niebezpieczna. Pierwszymi objawami jest kaszel, gorączka i ciężki oddech. W większości przypadków zapalenie płuc można leczyć w domu. Często choroba ustępuje w ciągu 2 do 3 tygodni. Osoby w podeszłym wieku, niemowlęta i osoby z innymi chorobami mogą szczególnie ciężko przechodzić ten rodzaj infekcji płucnej. W skrajnie ciężkich przypadkach leczenie może wymagać hospitalizacji. Na zapalenie płuc można zachorować w szkole lub w pracy. Jest to specyficzny rodzaj zapalenia płuc – tzw. uspołecznione. Na tego rodzaju chorobę można zachorować podczas pobytu w szpitalu lub w domu opieki – wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi. Diagnozę może postawić lekarz na podstawie wykonanego zdjęcia RTG klatki piersiowej, badań krwi, badań mikrobiologicznych.

Zapalenie płuc – Jakie są przyczyny?

Najczęściej zapalenie płuc powodują bakterie lub wirusy. Choroba zaczyna się zazwyczaj wtedy, gdy do płuc wraz z wdechem dostają się bakterie. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się, gdy występuje przeziębienie lub grypa. Te schorzenia obciążają płuca i utrudniają zwalczanie infekcji. Zapalenie płuc może być wynikiem zakażenia innymi drobnoustrojami. Choroba może być reakcją na przyjmowanie określonych leków. Przyczyną może być również infekcje grzybicze i pasożytnicze. Czynnikami ryzyka jest obniżenie ogólnej odporności organizmu, alkoholizm, przewlekła choroba płuc, choroba nerek i wątroby. Przyczyną Poza Szpitalnego Zapalenia Płuc są głównie bakterie. Jest to schorzenie wyjątkowo oporne na kurację antybiotykową. Może być również powikłaniem po przebytej infekcji.

Zapalenie płuc – Jakie są objawy?

Objawy zapalenia płuc wywołanego przez bakterie zazwyczaj szybko się uwidoczniają. Te powszechne schorzenie zazwyczaj ma ostre objawy. Najczęściej chorobie towarzyszy ogólne osłabienie organizmu i szybkie męczenie się. Do głównych objawów zalicza się:

  • Kaszel. Śluz może być koloru zielonego lub zabarwiony krwią,

  • Ogólne rozbicie, złe samopoczucie,

  • Gorączka,

  • Szybki oddech i uczucie niedoboru,

  • Wstrząsy i „zęby-gadały” dreszcze,

  • Ból w klatce piersiowej, który często czuje się gorszy, gdy kaszel lub oddychasz,

  • Szybkie tętno,

  • Nudności i wymioty,

  • Biegunka.

Zapalenie płuc – Jak leczyć?

Jeśli zapalenie płuc jest wywołane przez bakterie, lekarz zaleci kurację antybiotykami. Tak leczy się prawie każde zakażenie spowodowane obecnością bakterii. Uzupełnienie kuracji antybiotycznej są leki przeciwbólowe. Bakteryjne zapalenie płuc może trwać nawet od 14 do 21 dni. Leczyć można objawy, jak i przyczyny choroby. W przypadku objawowego leczenia bardzo często poleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych, powstrzymujących kaszel oraz zaleca się dostateczne uzupełnianie rezerw wody organizmu. Wypoczynek, suplementacja witaminowa są niezwykle istotne w leczeniu zapalenia płuc. Nie zaleca się biernego odpoczynku, gdyż płuca nie są wentylowane, co opóźnia leczenie. Polecane w leczeniu jest również stawianie baniek próżniowych.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>