0
zapalenie-spojowek-top

Zapalenie spojówek – Co to jest? Jak się objawia? Jak leczyć?

Infekcje oka to jedne z najpowszechniejszych zakażeń. Zapalenie spojówek jest najczęściej występującym schorzeniem okulistycznym. Zapalenie spojówek utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zapaleniu spojówek może towarzyszyć przeziębienie. Pacjenci cierpiący na tą chorobę skarżą się na przekrwienie oka i swędzenie.

Spojówka oka to ważny element funkcjonowania oka. W spojówce znajdują się naczynia krwionośne i ujścia gruczołu łzowego właściwego, gruczołów łojowych oraz potowych, których wydzielina jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania oka.

Zapalenie spojówek – Co to jest?

Zapalenie spojówek jest zapaleniem lokującym się na zewnętrznej warstwie białej części oka i wewnętrznej powierzchni powiek. Sprawia, że oko wydobywa się różowo lub czerwono.

Może też występować ból, palenie, zarysowania lub świąd. Zapaleniu spojówek może towarzyszyć obrzęk. Swędzenie w obrębie oka jest powszechnym objawem w przypadkach spowodowanych alergiami.

Zapalenie spojówek może dotyczyć jednego lub obu oczu. To schorzenie jest najczęściej wywoływane przez bakterie – głównie przez szczepy paciorkowców i gronkowców. Zapalenie spojówek rzadko powodują bakterie gram-ujemne. Jest to jedna z najczęstszych chorób infekcyjnych oka.

Wirusowe zapalenie spojówek jest chorobą zakaźną. Choroba jest szczególnie niebezpieczna przez 10-12 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Chorzy powinni unikać pocierania oczu, uścisków dłoni i współdzielenia ręczników, serwetek, czy poduszek. Zapalenie spojówek może wystąpić wskutek przypadkowego przeniesienia cząsteczek wirusa z rąk chorego do oka lub poprzez kontakt z zakażonymi. Zapalenie spojówek trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.

Zapalenie spojówek – Czym się objawia?

Zapalenie spojówek objawia się silnym zaczerwieniem oka i bólem. Może mieć charakter ostry z nasilonymi objawami lub przewlekły – objawy są mniej intensywne. Zazwyczaj infekcja rozpoczyna się od jednego oka, następnie przenosi się na kolejne. Najbardziej powszechnym objawem jest wydzielina ropna. Spojówka biała oka staje się krwistoczerwona

Oczy są zaczerwienione, pieką i łzawią. W niektórych przypadkach pojawia się światłowstręt. Najczęstszym objawem jest czerwone, przekrwione oko. Wydzielina ropna powoduje sklejenie brzegów powiek. W przebiegu przewlekłym objawy zapalenia spojówek są mniejsze, a wydzielina ropna nie jest tak intensywna. Tym schorzeniem można zarazić się bardzo łatwo. Wystarczy kontakt z osobą chorą, kichnięcie lub dotyk.

Najczęstszym objawem zapalenia spojówek o podłożu wirusowym jest swędzenie obu oczu. Wirusowa infekcja spojówki może rozprzestrzeniać się przez kaszlanie i kichanie. W przypadku zakażenia bakteryjnego w kącikach oka pojawia się ropna wydzielina, która może sklejać powieki – szczególnie rano po przebudzeniu. Zapalenie w wyniku alergii objawia się swędzeniem oczu, zmęczeniem, nadwrażliwością na światło.

Zapalenie spojówek – Jak leczyć?

Jest to schorzenie, które można zdiagnozować w warunkach domowych. Można odczekać 3-5 dni do ustąpienia objawów. Jeżeli nie ustąpią samoistnie należy zgłosić się do lekarza. W wielu przypadkach polecana jest kuracja antybiotykami. W przypadku wirusowej podstawy schorzenia nie istnieje skuteczne lekarstwo. Należy je przeczekać. Zazwyczaj mija samo. Wirus musi przejść przez cały cykl rozwojowy, co trwa zwykle od 2 do 3 tygodni.

Schorzenie może mieć podłoże alergiczne. W takim przypadku jest najczęściej leczone kroplami powstrzymującymi reakcje alergiczną. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia spojówek należy dbać o higienę osobistą. Polecana jest wymiana pościeli, trzymać ręce z dala od oczu. Zapalenie spojówek najczęściej nie powoduje żadnych komplikacji. Całkowite wyleczenie stanu zapalnego jest możliwe w ciągu 5-7 dni.

Polecanym, domowym sposobem leczenia zapalenia spojówek jest stosowanie ciepłych kompresów na oko. Odpoczynek i relaks również wspomagają proces leczenia infekcji. W wielu przypadkach leczenie polega na podawaniu kropli z antybiotykiem i maści do worka spojówkowego.

Pomocne mogą być również wszelkiego rodzaju krople nawilżające. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek stosuje się krople o działaniu antyhistaminowym. Nieleczone zapalenie  ułatwia rozwój zakażenia bakteryjnego.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>