0
zatrucie-grzybami-top

Zatrucie grzybami – Co to jest? Jakie są objawy? Jak leczyć?

Zatrucie grzybami jest związane z szkodliwym działaniem substancji toksycznych zawartych w grzybie. W większości przypadków jest efektem braku specjalistycznej wiedzy o grzybach. Symptomy zatrucia grzybami często mogą mieć różne nasilenie – od niestrawności do śmierci.

Dla wielu osób to właśnie zbieranie grzybów w okresie jesiennym jest ulubioną formą spędzania wolnego czasu. Wiele grzybów kapeluszowych tylko z pozoru przypomina grzyby jadalne. Łatwo więc o pomyłkę i poważne narażenie zdrowia i życia. Objawy zatrucia grzybami różnią się i są uzależnione w głównej mierze od rodzaju grzybów i ich ilości.

W wielu przypadkach ciężko jest odróżnić zatrucie konkretnym rodzajem grzyba. Bardzo często objawy nie pozwalają na jednoznaczne zidentyfikowanie grzyba i określenie zakresu zakażenia. Zatrucie grzybami nie należy lekceważyć. Wielu ludzi widzi w grzybach urozmaicenie diety. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych.

Grzyby dzielą się na śmiertelnie trujące i trujące. Wśród grzybów śmiertelnie trujących króluje muchomor sromotnikowy i jego wszystkie odmiany. Grzyby śmiertelnie trujące zawierają w sobie największą zawartość substancji trujących. Toksyny grzybowe działają w różny sposób i na różne organy powodując różne konsekwencje. Co warto wiedzieć o zatruciu grzybami? Jakie są objawy, które alarmują o zatruciu? Jakie je leczyć?

Zatrucie grzybami – Co to jest?

Zatrucie grzybami to niebezpieczne schorzenie, popularne szczególnie w okresie jesiennym. Najpowszechniej występuje wśród miłośników i amatorów zbierania grzybów. Wiele zatruć, które skończyły się poważnymi konsekwencjami lub nawet śmiercią jest efektem braku wiedzy grzybiarza, pomyłki lub niedoświadczenia. Statystki pokazują, że ok. 30% ofiar zatruć stanowią nastolatkowie do 14 roku życia i dzieci. W Polsce corocznie grzybami zatruwa się od 500 do 1000 osób. W innych krajach Europy liczba zatruć jest mniejsza niż w Polsce. Wynika to z faktu, iż w Polsce preferowane są grzyby leśne, podczas gdy na Zachodzie popularna jest przemysłowa uprawa grzybów.

Bardzo często w przypadku zatrucia grzybami nie wiemy jak się zachować. Zatrucie grzybami jest wywołane toksycznymi substancjami obecnymi w grzybie. Często zatrucie jest efektem błędnej identyfikacji. Większość przypadków zatruć wynika z pomyłki. Warto poznać katalog grzybów jadalnych, aby uniknąć fatalnej pomyłki. Działająca toksyna uszkadza organy wewnętrzne i może doprowadzić do śmierci. Zatrucie grzybami silnie trującymi najczęściej prowadzi do uszkodzenia narządów miąższowych takich jak wątroba, nerki czy serce. Toksyny muchomora sromotnikowego atakują wątrobę i wyniszczają organ.

Zatrucie grzybami – Jakie są objawy?

Objawy zatrucia grzybami zależą głównie od rodzaju grzyba, jego gatunku i zjedzonej ilości. Grzyby można podzielić na śmiertelnie trujące i trujące. Grzyby śmiertelnie trujące są najbardziej niebezpieczne, gdyż zawierają w sobie takie składniki jak: amanityna, falloidyna, giromitryna, orelanina, których działanie powodują poważne uszkodzenia poszczególnych, kluczowych dla funkcjonowania organizmu układów. Powszechnymi objawami zatrucia są nudności, wymioty i bóle głowy.

Objawy zazwyczaj występują po ok. 3-5h od spożycia. Mogą wystąpić również zaraz po spożyciu. Niektóre objawy występują nawet do 24h.

Wysokie stężenie mikotoksyn zawartych w grzybie jest szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. Jednym z najbardziej trujących grzybów jest muchomor sromotnikowy, który powoduje poważne uszkodzenia wątroby, nerek oraz śledziony, a w konsekwencji prowadzi do ostrej niewydolności organów i może skończyć się śmiercią. Do najczęstszy i najbardziej powszechnych objawów zatrucia grzybami należy obfita biegunka, gwałtowne wymioty, silne uczucie pragnienia oraz kurczowe bóle łydek. W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym początkowo występują silne bóle brzucha, wymioty. Zatrucie muchomorem sromotnikowym rozwija się w czasie, podobnie jak jego objawy. W zaawansowanym stadium objawem zatrucia muchomorem sromotnikowym jest żółtaczka, która świadczy o znacznym uszkodzeniu wątroby oraz krwawienie z układu pokarmowego. W niektórych przypadkach konieczny jest przeszczep wątroby.

Zatruć można się również grzybami jadalnymi. Tego typu zatrucie objawia się w inny sposób. Chory wymaga hospitalizacji, a objawy takie jak bóle brzucha, nudności, wymiotowanie powinny skłonić do wizyty u lekarza. Zatrucie grzybami jadalnymi może doprowadzić nawet do zapaści. W przypadku grzybów niejadalnych chory nie doświadcza żadnych objawów, lecz wymaga leczenia szpitalnego. Toksyny zawarte w grzybach atakują również układ nerwowy i prowadzą do poważnych konsekwencji. Grzyby trujące mogą wywoływać halucynacje i silne bóle głowy. Niektóre grzyby mogą również prowadzić do rozpadu czerwonych krwinek.

Zatrucie grzybami – Co robić? Jak leczyć?

Jeżeli dostrzegasz u siebie pierwsze objawy zatrucia jak biegunka, nudności, bóle brzucha musisz niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Warto mieć przy sobie próbkę zjedzonych grzybów, co może ułatwić zastosowanie właściwej odtrutki. Dzięki próbce lekarz będzie w stanie zidentyfikować rodzaj toksyny i zastosować właściwe leczenie. W przypadku niektórych grzybów można próbować wywołać wymioty. Jednak w przypadku zatrucia np. muchomorem sromotnikowym niezbędna będzie konsultacja lekarska.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia grzybami jest niezbędna, aby uniknąć poważnych konsekwencji. Dla lekarza ważną informacją jest jaki gatunek grzyba zjedliśmy, jak przygotowywaliśmy grzyby oraz ile ich zjedliśmy. Istotny jest również czas po jakim nastąpiły pierwsze objawy zatrucia oraz skąd pochodziły zjedzone grzyby.

Należy pamiętać, że nawet grzyby jadalne są ciężkostrawne i mogą powodować objawy zbliżone do zatrucia grzybami trującymi. Warto pamiętać, aby nie przechowywać grzybów w plastikowych pudełkach oraz nie popijać potraw grzybowych alkoholem.

W wielu przypadkach konieczne jest płukanie żołądka. W przypadku hospitalizacji lekarze ustalają czym dokładnie zatruł się chory. W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym bardzo często są podawane leki wspomagające regenerację wątroby oraz przywracające równowagę. Uzupełnia się elektrolity, a w przypadku zaawansowanego uszkodzenia jelit stosuje się dializy. W skrajnych przypadkach uszkodzenia wątroby lekarz decyduje o przeszczepie organu.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>