0
zebiak-top

Zębiak – Czym jest? Jak się objawia? Jak leczyć zębiaka?

O nowotworach zęba nie mówi się wiele. Jest to schorzenie bagatelizowane i ignorowane. Niewiele osób jest świadomych, że w rejonie szczęki może rozwijać się nowotwór – zębiak. Warto poznać objawy, skutki, rodzaje oraz jak leczyć tego niepozornego nowotworu.

Zębiak – Czym jest?

To inaczej odontoma – łagodna forma nowotworu. Stanowią ok. 22% wszystkich zębopochodnych guzów. Rozwija się jako guz i objawia się zatrzymaniem wyrzynania zęba stałego. Zębiak powstaje w wyniku zaburzenia rozwojowego skutkującego powstawaniem guza. Składa się on z tkanek normalnie wchodzących w skład zęba, budujących jego ściany. Jest bardzo często określany jako hamartom, gdyż jest związany z tkankami zęba.

Zaburzenia mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych, zakażeń oraz urazów w jamie ustnej. Zębiaki rozwijają się najczęściej w okresie wyrzynania się zębów stałych oraz zębów mądrości. Zębiak zazwyczaj powstaje w kości szczęki lub w dziąsłach. Rozwój guza przebiega bezobjawowo, co uniemożliwia postawienie diagnozy.

Zębiak – Jakie są skutki powstawania?

Powstanie nowotworu powoduje szereg skutków dla rozwoju zębów stałych. Najczęściej rozwój zwyrodnienia skutkuje:

  • Powoduje rozchwianie lub przesunięcie pozostałych zębów w szczęce,

  • Zatrzymaniem zęba stałego – zębiak blokuje rozwój nowego zęba stałego. Dzieje się to dlatego, gdyż zwyrodnienie uciska na nowy ząb i go blokuje,

  • Zniekształceniem wyrostka zębodołowego.

Zębiak – Jakie są rodzaje?

Zębiak występuje w kilku rodzajach. Zgodnie z podziałem tego rodzaju nowotworów na podstawie budowy histologicznej wyróżnia się jego następujące rodzaje:

  • Włokniakozębiak szkliwiejący – umiejscowiony w tylnej części szczęki. Powoduje zmiany w budowie szczęki lub żuchwy.

  • Mieszany – wykonany z szkliwa, zębiny i miazgi. Tkanki są ułożone w sposób przypadkowy. Najczęściej rozwija się u dzieci poniżej 15 roku życia. Jest otoczony torebką.

  • Złożony – zbudowany z tkanek charakterystycznych dla zęba. Przypomina układ obowiązujący w poprawnie zbudowanym zębie. Może być otoczony miniaturowymi zębami. W większości przypadków ten rodzaj zębiaka występuje w szczęce.

Zębiak – Jakie są objawy?

Istnieje wiele objawów zębiaka. Często są one ignorowane lub niewłaściwie diagnozowane. Pierwszym alarmującym objawem jest trudność z połykaniem. Jeśli ząb wyrzyna się z opóźnieniem, to jest to kolejny znak, że zębiak rozwija się. Innym objawem może być obecność guzka w dziąśle. Niektórzy mylą zębiaka z zębami mądrości.

Nowotwór może objawiać się również niewłaściwym wyrzynaniem się zębów mlecznych, który nie wyrzyna się tak, jak powinien. Ponadto objawem zębiaka może być powiększona kość pod zębem.

Zębiak – Jak jest diagnozowany?

Ten rodzaj nowotworu zazwyczaj nie wywołuje zewnętrznych symptomów. Tego rodzaju zmiana nowotworowa jest diagnozowana na podstawie zdjęcia rentgenowskiego.

Prawdą jest, że opóźnione wyrzynanie zęba lub brak zęba może stanowić przyczynę kolejnych badań.

Obecność i rozwój nowotworu zębowego wymaga bardziej kompleksowych badań w celu określenia jego rodzaju oraz zastosowania właściwego leczenia. Ponadto diagnoza histologiczna usuniętych tkanek zęba dostarcza stomatologom wartościowych informacji na temat nowotworu i opracowania sposobu leczenia.

Zębiak – Jak leczyć?

Jedynym właściwym sposobem leczenia zębiaków jest usunięcie operacyjne. Wczesne wykrycie leczenie z pewnością  będą korzystne dla pacjenta.

Jest to łagodny nowotwór wykonany z tkanki zębowej i w większości przypadków jest dość prosty do usunięcia. Na ogół oczekuje się szybkiego powrotu do zdrowia. Niektóre złożone guzy mogą powodować powikłania po ekstrakcji. Dlatego ważne są regularne kontrole stomatologiczne, które umożliwiają wczesne wykrycie zmian i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>