0
zespol-monhausena-top

Zespół Munchausena – Czym jest? Przyczyny, objawy, diagnoza

Zespół Munchausena to schorzenie pozorowane. Polega na celowym wywoływaniu dolegliwości bólowych, które są typowe dla danej choroby. Poznaj czym jest? Jakie są przyczyny i objawy zespołu Munchausena? Jak diagnozować tego rodzaju schorzenia?

Zespół Munchausena – Czym jest?

Zespół Munchausena jest zaburzeniem z grupy pozorowanych. To rodzaj zaburzenia psychicznego, w którym osoba wielokrotnie i celowo zachowuje się tak, jakby cierpiała na chorobę fizyczną lub psychiczną. W rzeczywistości zaś nie jest chora. Zespół Munchausena uważany jest za chorobę psychiczną, ponieważ wiąże się z poważnymi problemami emocjonalnymi.

Zespół Munchausena, został nazwany od barona Von Munchausena, XVIII-wiecznego niemieckiego oficera, który znany był z nadmiernego koloryzowania opowieści o swoim życiu i doświadczeniach. Zespół jest najpoważniejszym rodzajem pozorowanego zaburzenia. Większość objawów u osób z zespołem Münchhausena jest związana z chorobą fizyczną – objawami takimi jak ból w klatce piersiowej, problemy żołądkowe lub gorączka – a nie z zaburzeniami psychicznymi.

Polega na wywoływaniu u siebie objawów somatycznych w celu wymuszenia leczenia szpitalnego. Zespół występuje u osób borykających się z psychopatią. Zaburzony odgrywa rolę chorego i doświadcza symptomów typowych dla osób rzeczywiście chorych.

Chociaż syndrom Munchhausena zwykle odnosi się do zaburzenia pozorowanego z towarzyszącymi fizycznymi objawami, termin ten jest czasem używany w odniesieniu do ogólnych zaburzeń pozorowanych. W zespole Munchausena pacjent sam jest w stanie wywołać objawy takie jak bóle, wymioty, gorączka. Aby osiągnąć te objawy pacjent jest w stanie zrobić wszystko – w tym przyjmować substancje toksyczne, przyjmować leki bez wyraźnej potrzeby. Osoba symulująca chorobę doskonale wie w jakim celu to robi. Pacjent z chorobą Munchausena nie ma świadomości powodów, dla których to robi.

Zespół Munchausena – Przyczyny

Dokładna przyczyna występowania zespołu Munchausena nie jest znana, ale naukowcy zajmują się badaniem roli czynników biologicznych i psychologicznych w toku rozwoju schorzenia. Niektóre teorie sugerują, że przemoc wobec dziecka lub zaniedbań zdrowia w dzieciństwie jak i historia częstych chorób wymagających hospitalizacji mogą być czynnikami wpływającymi na rozwój tego zespołu w życiu dorosłym. Naukowcy badają również możliwy związek zespołu Munchausena z zaburzeniami osobowości.

Z badań wynika, że zespół Munchausena występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Chociaż może się zdarzyć również u dzieci, to najczęściej dotyka młodych dorosłych.

Zespół Munchausena – Objawy

Osoby cierpiące na zespół Munchausena umyślnie wytwarzają lub symulują objawy na kilka sposobów. Mogą kłamać o objawy lub uwiarygodnić historię poprzez zranienie się, a nawet fałszować wyniki badań laboratoryjnych np. poprzez zanieczyszczenie próbki moczu. Objawy zespołu Munchausen to:

 • Burzliwa historia medyczna – objawy wzajemni się wykluczają,

 • Niejasne objawy, które nie są kontrolowane i które przybierają na silę lub zmnieniają się po rozpoczęciu leczenia,

 • Nawroty objawów po poprawie stanu,

 • Rozległa i skrupulatna wiedza na temat szpitali i znajomość terminologii medycznej, a także opisów chorób z podręczników medycznych,

 • Obecność wielu blizn chirurgicznych,

 • Pojawienie się nowych lub dodatkowych objawów w reakcji na negatywne wyniki badań,

 • Występowanie objawów tylko wtedy, gdy pacjent jest z innymi lub jest obserwowany,

 • Nieustanna chęć poddawania się badaniom laboratoryjnym, operacjom chirurgicznym lub innym,

 • Poszukiwanie możliwości leczenia w licznych szpitalach, klinikach i gabinetach lekarskich, nawet w różnych miastach,

 • Niechęć pacjenta do spotkania lekarza z rodziną, przyjaciółmi lub wcześniejszymi lekarzami,

 • Problemy z tożsamością i poczuciem własnej wartości.

Zespół Munchausena – Diagnoza

Diagnoza zespołu Munchausena jest bardzo trudna. Jest to spowodowane nieuczciwym zachowaniem pacjenta. Lekarze muszą wykluczyć wszelkie możliwe choroby fizyczne i psychiczne zanim zdiagnozują zespół Munchausena.

Zazwyczaj przypadki osób zespołem Munchausena są kierowane do lekarzy psychiatrów i psychologów. Psychiatrzy i psychologowie wykorzystują specjalne wywiady i narzędzia do oceny osoby z domniemanym zespołem Munchausena. Lekarz opiera swoją diagnozę na wykluczeniu faktycznej choroby fizycznej lub psychicznej oraz na własnej obserwacji postawy i zachowania pacjenta.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>