0
bol-kregoslupa-top

Zwyrodnienie kręgosłupa-Co to jest? Jakie są przyczyny? Jak się objawia? Jak leczyć?

Choroba zwyrodnieniowa dysku lub kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przyczyn bólów pleców i bólów szyi. jest to schorzenie nierozumiane. Zwyrodnieniowe schorzenia kręgosłupa są trudne do diagnozowania i leczenia. Choroba zwyrodnieniowa może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest zwyrodnienie kręgosłupa, jakie są przyczyny? Kogo dotyczy? Jak się objawia i jak je leczyć?

Zwyrodnienie kręgosłupa – Co to jest?

Zwyrodnienie kręgosłupa to remisyjna. Jest to schorzenie przewlekłe i powracające. Jest to również jeden z poważnych problemów społecznych w Polsce. Choroba polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek. Degeneracji ulegają połączenia kręgów. Na powstawanie zwyrodnień kręgosłupa mogą mieć wpływ urazy kręgosłupa, przeciążenia oraz deformacja kręgosłupa, jak np. skolioza.

Krótko mówiąc, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa objawia się promieniującym bólem i powoduje odrętwienie wynikające z zwyrodnienia krążka kręgosłupa. Zwyrodnienie kręgosłupa nie należy do chorób reumatycznych.

Zwyrodnienie kręgosłupa – Jakie są przyczyny?

Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa są różne. Najczęściej schorzenie powstaje w wyniku niedostatecznej ilości mazi śluzowej. Jest to spowodowane brakiem ruchu lub niewystarczającą jego ilością. Prowadzi to do redukcji chrząstki stawowej. Jej całkowity zanik prowadzi do ocierania kością o kość. Towarzyszy temu silny ból. Do zwyrodnień kręgosłupa przyczyniają się takie czynniki jak podeszły wiek, przeciążenie w wyniku nadmiernego uprawiania sportu, brak aktywności fizycznej, wady postawy, osteoporoza, jak również nadwaga i otyłość. Zmiany zwyrodnieniowe powodują bóle pleców, barków.

Zwyrodnienie kręgosłupa – Kogo dotyczy?

Zwyrodnienia kręgosłupa to częsta przypadłość osób pracujących w nienaturalnych pozycjach. Szczególnie groźne jest utrzymywanie jednej pozycji przez dłuższy czas. Brak sportu i aktywności fizycznej, wymuszona postawa pracy może sprzyjać rozwojowi zwyrodnienia kręgosłupa. Rozwój zwyrodnień dotyczy osób w podeszłym wieku. Choroba najczęściej dotyczy osób w określonym wieku. Zwyrodnienia kręgosłupa dotyczą również osób nadmiernie uprawiających sport, gdyż narażają kręgosłup na przeciążenia.

Zwyrodnienie kręgosłupa – Jak się objawia?

Do najczęstszych i jednocześnie najbardziej powszechnych objawów zwyrodnienia kręgosłupa należy:

  • Ból ostry i przewlekły,

  • Sztywność towarzysząca porannemu wstawaniu (może pojawiać się również w ciągu dnia).,

  • Ból pojawia się przy wykonywaniu określonych ruchów,

  • Ból mięśni rozlokowanych przy kręgosłupie,

  • Ból pojawiający się przy wykonywaniu pracy.

Zwyrodnienie kręgosłupa – Jak leczyć?

Leczenie zwyrodnień kręgosłupa jest problematyczne. Nie można ich cofnąć, jak również zahamować. Najczęściej zalecaną terapią jest rehabilitacja ruchowa i naświetlanie lampami oraz fizykoterapia, która pomaga uporać się z bólem. Niektórzy specjaliści zalecają zrzucenie wagi, jeżeli to otyłość jest przyczyną powstawania zwyrodnień. W większości przypadków polecane jest noszenie różnego rodzaju ortez.

W zaawansowanych przypadkach zwyrodnień kręgosłupa jedyną szansą na wyzdrowienie jest leczenie operacyjne. Jest to polecane w przypadkach ucisku na struktury nerwowe. Operacja stabilizuje konstrukcje kręgowe i blokuje kręgosłup.

Istnieje również szereg nieinwazyjnych metod leczenia zwyrodnień kręgosłupa. Należą do nich:

  • Blokada kręgosłupa – są to zastrzyki w obrębie kręgosłupa. Zastrzyk leczy ból. Jest to element kompleksowego programu leczenia. Celem blokady kręgosłupa jest jego stabilizacja. Do kręgosłupa są podawane sterydowe leki, które działają przeciwzapalnie.
  • Termolezja -termiczne złączenie czuciowych zakończeń nerwowych. Za pomocą prądu o częstotliwości fal nerwowych zabieg wyłącza fragmenty nerwów, które przewodzą ból.

Zostaw odpowiedź

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>